Sobota 20. júl 2019 Iľja/Eliáš
Samospráva

Zrušenie bardejovskej obchodnej akadémie má dohru: Zrejme skončí na prokuratúre

Krajskí poslanci na septembrovom mimoriadnom zasadnutí Prešovského samosprávneho kraja odsúhlasili zrušenie Obchodnej akadémie v Bardejove. To však zrejme skončí na prokuratúre.

Ilustračný obrázok k článku Zrušenie bardejovskej obchodnej akadémie má dohru: Zrejme skončí na prokuratúre
Zdroj: TASR

Hlasovanie o zrušení Obchodnej akadémie na Komenského ulicici v Bardejove, ktorým sa prešovskí krajskí poslanci zaoberali na svojom zasadnutí vo štvrtok 20. septembra, bolo podľa poslaneckého klubu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) za stranu Smer-SD v súlade s rokovacím poriadkom.

Nesúhlasí s dodatočným uznaním hlasu za zrušenie školy jedného z poslancov. Členovia klubu Vladimír Jánošík, Boris Hanuščák a Miroslav Benko (všetci Smer-SD) vedenie PSK preto žiadajú o zdôvodnenie rozhodnutia uznať hlasovanie, ktoré napokon rozhodlo o zrušení spomínanej školy.

Rezort školstva na základe žiadosti odboru školstva (ÚPSK) rozhodol o vyradení Obchodnej akadémie v Bardejove zo siete škôl k 31. augustu 2018. Poslanci však všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o zrušení školy prvý raz koncom augusta neschválili. Na septembrovom rokovaní sa počas hlasovania vyskytli komplikácie a na schválenie chýbal jeden hlas. Potrebná bola totiž trojpätinová väčšina zo všetkých 62 poslancov.

Bochňa na svojom tvrdení trvá

Poslanec Juraj Bochňa sa podľa hlasovacieho systému zdržal hlasovania, ale povedal, že hlasoval za zrušenie školy. Podľa neho sa na tabuli objavilo zelené políčko, že hlasoval „za“ a keď sa odvrátil, tak sa ukázalo, že sa hlasovania zdržal. Po odchode časti poslancov z rokovacej sály prítomní diskutovali o platnosti hlasovania, ktoré napokon uznali.

Členovia klubu Smer-SD tvrdia, že poslanec Bochňa vedome klamal alebo vypočítavo kalkuloval, že ak sa zdrží hlasovania, počet hlasov bude dostačujúci a bude pred svojimi voličmi z Bardejova vyzerať dobre. Bochňa i Hanuščák sa v jesenných komunálnych voľbách uchádzajú o post primátora Bardejova.

Bochňa na svojom tvrdení stále trvá. „Zahlasoval som dobre, len som si nevšimol, že sa to zmenilo. Mne sa nič nepokazilo. Jednoducho zahlasujete a už potom si robíte svoje veci. Myslím si, že je to komplot, ktorý momentálne niekomu veľmi vyhovuje,“ povedal Bochňa.

Jánošík bude prokuratúru rešpektovať

„Je to veľmi nebezpečný precedens uznávať takéto hlasovanie, kedy jeden poslanec elektronickým zariadením, ktoré je schválené, uznané, určite certifikované, zahlasuje tak, že sa zdrží a vzápätí, po upozornení pána predsedu si niekto rozmyslí a povie, tak ja som to myslel ináč. Ak by sme takéto spôsoby rešpektovali, neschválime nič. Nielen my, ale ani obecné zastupiteľstvá, ani vyšší parlament. Jednoducho budeme donekonečna akosi spochybňovať, meniť rozhodnutia,“ uviedol po tlačovej konferencii poslanec PSK Vladimír Jánošík (Smer-SD).

Na argument, ktorý odznel počas rokovania, že dôležitý je zápis o hlasovaní v zápisnici, odpovedal, že nech o tom rozhodne prokuratúra, na ktorú sa v najbližších dňoch obrátia. „Ak to posúdi, že to bolo správne, určite skloním hlavu a budem to rešpektovať,“ skonštatoval Jánošík.

Poslanci Jánošík, Hanuščák a Benko tiež povedali, že ich klub je za racionalizáciu škôl v pôsobnosti PSK, avšak aby prebehla po rozsiahlej diskusii v zastupiteľstve a celom kraji.

foto: ilustračné

Zdroj: TASR