Záujemcom sa kráti čas: V utorok majú posledný deň na podanie kandidačných listín

Kandidáti na predsedov krajov či krajských poslancov, politické strany a hnutia alebo ich koalície majú na podanie kandidačných listín pre novembrové voľby do vyšších územných celkov (VÚC) posledné dni.

Ilustračný obrázok k článku Záujemcom sa kráti čas: V utorok majú posledný deň na podanie kandidačných listín
Zdroj: TASR

Termín na podanie kandidačných listín uplynie v utorok 5. septembra, informuje webstránka ministerstva vnútra. Kandidátky skontrolujú volebné komisie a rozhodnú o ich zaregistrovaní. K tomu by malo dôjsť do konca septembra.

Krajské voľby budú v sobotu 4. novembra a majú stáť vyše 10 miliónov eur. Predsedov a poslancov ôsmich samosprávnych krajov si budeme na Slovensku voliť piatykrát. Doteraz sme volili v rokoch 2001, 2005, 2009 a 2013. Prvýkrát bude voľba predsedov krajov jednokolová, doteraz sa volili v dvoch kolách.

Za predsedu bude zvolený ten kandidát, ktorý získal najviac platných hlasov. Tentoraz nebudú krajskí predsedovia a poslanci zvolení na štyri roky ako doteraz, ale na päť. Ide o jednorazové opatrenie, vďaka ktorému sa následne v roku 2022 budú voľby do VÚC konať v rovnakom čase ako samosprávne.

Predsedom kraja sa môže stať obyvateľ samosprávneho kraja, ktorý najneskôr v deň konania volieb dovŕši vek 25 rokov. Za krajského poslanca môže byť zvolený obyvateľ samosprávneho kraja, ktorý má trvalý pobyt v obci alebo vo vojenskom obvode, ktoré patria do územia volebného obvodu, v ktorom kandiduje. V deň volieb musí mať aspoň 18 rokov. Právo voliť majú občania SR aj cudzinci, ktorí sú obyvateľmi daného kraja a najneskôr v deň konania volieb dovŕšia vek 18 rokov.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame