Začala sa kampaň pred komunálnymi voľbami: TIETO sumy môžu kandidáti minúť

Kandidáti na primátorov, starostov a komunálnych poslancov už vstúpili do oficiálnej volebnej kampane pred novembrovými komunálnymi voľbami. Tá sa začala 10. júla, kedy bolo v Zbierke zákonov uverejnené rozhodnutie o vyhlásení volieb.

Ilustračný obrázok k článku Začala sa kampaň pred komunálnymi voľbami: TIETO sumy môžu kandidáti minúť
Zdroj: TASR

Kandidáti môžu na kampaň minúť tisíce eur, politická strana až pol milióna eur. Oficiálna kampaň sa skončí 48 hodín predo dňom komunálnych volieb. Hlasovanie bude v sobotu 10. novembra.

Volebná kampaň je podľa zákona akákoľvek činnosť politickej strany, politického hnutia, koalície politických strán a politických hnutí, kandidátov a tretích strán, za ktorú sa obvykle platí úhrada, smerujúca k propagácii ich činnosti, cieľov a programu za účelom získania volenej funkcie. Rozumie sa tým činnosť v prospech aj v neprospech uvedených subjektov.

Politická strana, ktorá vedie kampaň, môže na ňu minúť najviac 500 000 eur.

Kandidáti na funkciu primátora Bratislavy a Košíc môžu minúť najviac 250 000 eur, uchádzači o posty primátorov, starostov majú limity od 10 000 do 100 000 eur podľa počtu obyvateľov.

Kandidáti na šéfov miest a obcí do 5000 obyvateľov majú ešte nižší limit, od 2000 do 5000 eur, závisí od počtu obyvateľov.

Kampaň môže podľa zákona viesť aj tretia strana, ktorá je zaregistrovaná v zozname. Môže na ňu vynaložiť najviac 25 000 eur.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame