Radka Novotná Kultúra Správy

Bardejovský jarmok v plnom prúde: HEX nevystúpi

Kapela musela zrušiť koncert, nahradí ju ZÓNA A

Ilustračný obrázok k článku Bardejovský jarmok v plnom prúde: HEX nevystúpi
Foto: Jano Štovka

Najväčšie a najvýznamnejšie podujatie v oblasti cestovného ruchu, zábavy, kultúry i komercie na severovýchodnom Slovensku – 668. historický ročník podujatia, ktoré je zároveň 48. novodobým Bardejovským jarmokom, vo štvrtok otvoril svoje brány stovkám, ba až tisíckam návštevníkom z celého regiónu. Pri otvorení Bardejovského jarmoku nechýbal ani premiér SR Peter Pellegrini, po boku s primátorom Bardejova Borisom Hanuščakom.

Na ploche takmer 8 600 m2 je spolu umiestnených vyše 500 stánkov. Na jarmoku vystavujú a predávajú trhovníci s rôznym spotrebným tovarom. Nechýbajú ani domáci – lokálny producenti s ich produktami. „Naše mydlá sú vyrobené z darov lesa a lúk v okolí Bardejova. Ich základom je stopercentný rastlinný olej, ktorý nevysúša pokožku, zanecháva ju jemnú a hodvábnu,“ uviedol predajca. V Uličke remesiel zas predstavujú tradičné ľudovoumelecké remeslá s ukážkami tvorby a výroby.

Hlad a smäd možno zahnať pri stánkoch s občerstvením, ktorí ponúkajú pestrý výber aj tradičných jedál. Priľahlé ulice v centre mesta zaplnili zábavné atrakcie a lunaparky, obľúbené hlavne rodinami s deťmi a mladými.

Ťahákmi tohtoročného Bardejovského jarmoku sú hlavne kultúrne podujatia. Vo štvrtok si mohli návštevníci vychutnať obľúbených Kollárovcov, Košický Big Band, Hrdza a bodku za večerom dala Katarzia.

Vystúpenie kapely HEX, ktorá mala byť lákadlom piatkového večera, žiaľ, na sklamanie a zármutok fanúšikov, sa muselo zrušiť kvôli nečakanej smrti speváka Petra Dudáka (46). „Veríme, že náhradný program – kapela Zóna A, rovnako poteší návštevníkobv nášho jarmoku,“ uviedol Martin Choma, vedúci oddelenia kultúry MsÚ v Bardejove.

V sobotu ešte zažiaria na jarmoku Sima, Majself, Dominika Mirgová a Kali. V nedeľu o 20.30 hod. to rozprúdi hlavná hviezda Lucie Bílá, pred ňou ešte vystúpia Riverstone, Buranowski a ďalší. Priestor v programe jarmoku dostanú aj vystúpeina folklórnych súborov, domácich a zahraničných umeleckých telies, či detský jarmok v sobotu v Promenádnom par­ku.

Najmepších a milovníkov histórie poteší takmer 100-ročný parný rušeň Ventilovka, ktorý v rámci svojej rozlúčkovej jazdy na Slovensku, zavíta aj do Bardejova. Vlak z hlavnej železničnej stanice v Košiciach odchádza v sobotu 24. augusta ráno o 8:15 hod. a z Prešova o 9:30 hod. Spiatočný odchod z Bardejova je naplánovaný na 15:40 hod.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie