Rôzne

Vymeňte auto za vlak či autobus: Týždeň budeme cestovať lacnejšie

Menej zápch na cestách, smogu aj hluku. Chrániť životné prostredie i svoje nervy v kolónach môže každý z nás. Teraz dokonca lacnejšie.

Ilustračný obrázok k článku Vymeňte auto za vlak či autobus: Týždeň budeme cestovať lacnejšie
Foto: Ľubomír Hudačko

Už v týždni od 16. do 22. septembra budú môcť aj obyvatelia Prešovského kraja jazdiť prímestskou dopravou so zľavou. Vo vlakoch po celom Slovensku sa odvezieme za polovicu a zľavu môžeme získať aj v prímestskej autobusovej doprave, či MHD-čkach v Košiciach a v Nitre.

Vlaky ako zelená alternatíva

„Spoločne chceme presvedčiť ľudí, že verejná osobná doprava si zaslúži šancu. Pozývame preto všetkých cestujúcich, aby si počas trvania kampane za zľavnené cestovné vyskúšali cestovanie vlakom alebo autobusmi či MHD a sami zhodnotili, či im tento spôsob dopravy nebude vyhovovať viac ako státie v zápchach,“ povedal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek po pondelkovom stretnutí SK8 v Banskej Bystrici.

Súčasný ročník Európskeho týždňa mobility (ETM) je tematicky zameraný na kombinovanie a integráciu dopravy. Vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko, kategórie Os a REX, vo všetkých autobusoch prímestskej autobusovej dopravy a v rámci MHD v Košiciach a Nitre majú plne platiaci cestujúci možnosť cestovať za zľavnené jednorazové cestovné lístky. „Ministerstvo aj týmto spôsobom chce ukázať, že vlaky sú zelenou alternatívou pre osobné autá. Súčasne tak chceme zareagovať na zvyšujúci sa počet vozidiel na cestách a zhoršujúcu sa dopravnú situáciu,“ doplnil minister dopravy Arpád Érsek.

Zľava približne 45 percent

Do celoslovenskej kampane ETM sa zapája aj Prešovský samosprávny kraj, ktorý poskytne lacnejšie cestovanie v prímestskej autobusovej doprave. „Ide o osobitnú zľavu z plného cestovného pre cestujúcich, poskytnutú zmluvnými dopravcami podľa príslušných tarifných vzdialeností. Touto akciou chceme podporiť verejnú dopravu, docieliť zvýšenie jej atraktivity v Prešovskom kraji a zvýrazniť hlavne jej prínosy. Pre cestujúcich je to zvýšenie rýchlosti, flexibility, komfortu a pre spoločnosť napríklad zlepšenie kvality života a zdravia či zníženie dopravného zaťaženia,“ povedal pri ohlásení kampane predseda PSK Milan Majerský.

Zľava bude pre cestujúcich poskytnutá počas týždňa od nedele 16. septembra do soboty 22. septembra 2018. „Výška poskytnutej zľavy bude rovnaká ako v Košickom samosprávnom kraji. V zásade ide o jednosmerné zľavnené cestovné vo výške priemerne 45 percent,“ dodal Majerský.

Foto: ilustračné

Zdroj: Prešovský samosprávny kraj

Rýchle správy

Najčítanejšie