V Smilne sa tak skoro ťažiť nebude

Američania si v Smilne tak skoro nezavŕtajú, skúšajú to cez kopec.

Mário Hudák
Ilustračný obrázok k článku V Smilne sa tak skoro ťažiť nebude
Zdroj: archív

SMILNO/BARDEJOV. Kauza Ropa v Smilne a ostrý spor medzi aktivistami, ochranármi na jednej a americkými ťažiarmi zo spoločnosti Alpine Oil and Gas (AOG) na druhej strane o prieskumné vrty, má za sebou viac ako dva roky. Udialo sa toho naozaj veľa.

Od protiťažiarskej demonštrácie v Prešove, cez opakované blokády prístupovej cesty v Smilne, nájazdov ťažiarskych džípov do živej reťaze ochranárov, cez desiatky fyzických potýčok sporných strán a stoviek podaní na políciu, prokuratúru, úrady aj súdy, až po zmenu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.

Odkryli karty

Americkí ťažiari z AOG, ktorí sa zameriavajú na prieskum a využívanie podzemných zásob ropy a zemného plynu na severovýchode Slovenska, po rokovaní s aktivistami a Lesoochranárskym zoskupením VLK, zmenili stratégiu a začiatkom apríla 2017 oznámili, že dobrovoľne pripravia a predložia žiadosť o vykonanie zisťovacieho konania o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (tzv. malá EIA) ku každému z prieskumných vrtov na severovýchode Slovenska, vrátane vrtu v Smilne.

Teda, že odkryjú karty, zámer zverejnia a nechajú v úradnom procese pripomienkovať. Zisťovacie konanie v Smilne prebehlo (a momentálne prebieha aj v dvoch ďalších lokalitách kde sa má vŕtať, teda v Ruskej Porube pri Humennom a v Oľke pri Medzilaborciach). Do pripomienkového konania zámeru sa v zisťovacom konaní zapojilo 57 subjektov, vrátane 43 obyvateľov a 14 ďalších dotknutých inštitúcií.

Po malej, aj veľká EIA

Po zisťovacom konaní a pripomienkovaní zámeru ťažiarov vydal začiatkom augusta Okresný úrad v Bardejove (Odbor starostlivosti o životné prostredie) rozhodnutie, že prieskumný vrt sa bude riadne po- sudzovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a jeho platných doplnkov.

Ťažiari a úrad sa teda budú musieť so všetkými vznesenými pripomienkami, či už dotknutých organizácií, alebo štyroch desiatok občanov vysporiadať v riadnom procese posudzovania vplyvov na životné prostredie takzvanej veľkej EIA (EIA – z anglického Environmental Impact Assessment je proces posudzovania vplyvov na životné prostredie).

Tak ako to prikazuje Európska legislatíva a od januára 2017 aj platná novela slovenského zákona. Samozrejme, ťažiari majú možnosť sa voči rozhodnutiu bardejovského úradu aj odvolať, no keďže o konanie sami a dobrovoľne požiadali, bolo by to viac ako čudné.

Zdroj: Bardejovský Reportér

Odporúčame