Od Vás Rôzne Správy

SVET O SLOVENSKU: Pobyt v cudzej krajine človeka úplne zmení

Mladá kanadská študentka absolvovala výmenný pobyt na slovenskej škole a svoj zážitok si nevie vynachváliť. Naučila sa veľa vecí o novej kultúre ale aj o sebe.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Pobyt v cudzej krajine človeka úplne zmení
Zdroj: TASR

Cestovanie je úžasná vec, ktorá človeku rozširuje obzory a učí ho spoznávať svet. Ešte lepšie je však stráviť nejaký dlhší čas v cudzej krajine, spoznať bližšie jej ľudí, kultúru a zvyky. Je dokázané, že ľudia s takýmto zážitkom sa stávajú tolerantnejšími k iným svetonázorom a majú oveľa menšie sklony k nenávistnému a xenofóbnemu správaniu. Preto je skvelé, ak mladí ľudia využívajú rôzne výmenné pobyty, aby si vyskúšali žiť v inej krajine. To je príbeh aj Kelsey Alexander, ktorá prišla na Slovensko. O jej zážitkoch píše kanadský portál Melfortjournal­.com.

Úplne vás to zmení

Mladá Kanaďanka Kelsey prišla študovať na Slovensko v školskom roku 2016 – 2017 vďaka výmennému programu Rotary Exchange Program. Melfortjournal­.com cituje jej slová, že táto skúsenosť ju hlboko poznačila. “Úplne vás to zmení. Naučila som sa toľko nových vecí, napríklad snowbordovať, ale aj to, ako vychádzať s ľuďmi. A predovšetkým som sa naučila, že nikdy nehovor nikdy,” s úsmevom prezrádza mladá dievčina.

V cudzojazyčnej krajine tiež pochopila, že hovoriť po anglicky neznamená, že všetci jej budú bez problémov rozumieť, aj keď jej materinský jazyk ovládajú. “Rozprávam veľmi rýchlo, a tak som sa musela naučiť spomaliť tempo,” prezradila kanadskému portálu.

Kultúrny zážitok

Zo žiadnych kníh sa človek nenaučí o krajine, to čo v nej môže zažiť. V konečnom dôsledku však oveľa hlbšie precíti aj svoje vlastné korene. “Je to úžasné, pretože spoznávate nové kultúry a zároveň sa učíte oceňovať to, čo máte, teda svoju vlastnú kanadskú kultúru,” hovorí Kelsey.

Kanaďanka mala šťastie na skvelých domácich a počas svojho pobytu žila v dvoch slovenských hosťovských rodinách. Veľa spolu cestovali aj do iných krajín. “Veľa sme chodili do Maďarska a tiež do Poľska, čo bola obľúbená krajina mojich domácich. To bolo vážne skvelé, pretože som sa naučila aj trochu po maďarsky, myslím, že stále viem povedať svoje meno v maďarčine.”

Mladá Kanaďanka si na Slovensku našla aj mnoho priateľov, pričom viacerí boli tiež zahraniční študenti na výmennom pobyte. Spolu si užívali veľa domácich zážitkov a vycestovali aj na výlet do Francúzska. Kelsey na pobyt na Slovensku nikdy nezabudne a rozhodne ho odporúča aj ostatným študentom.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie