Lucia Koscelníková Kultúra

Sveržov: Líščia diera aj Svätý Florián

Spievajúci folklóristi i duchovný spevácky zbor. Dobrovoľní hasiči aj aktívni dôchodcovia. Spájajú komunity a vytvárajú aktivity. Zo severnej strany je obec chránená pohorím a tečie tam kvalitná pitná voda.

Ilustračný obrázok k článku Sveržov: Líščia diera aj Svätý Florián
Zdroj: archív obce

Obec sa rozprestiera v dolnej časti údolia riečky Sveržovky. Táto rieka je podľa všetkého spomenutá v listine z roku 1247. V prvej polovici 14. storočia patrila časť Sveržova panstvu Smilno, neskôr bola majetkom panstva Makovica, so sídlom na terajšom Zborovskom hrade.

V minulosti patril Sveržov do šarišskej župy ako poddanská dedina mesta Bardejov. V súčastnosti v obci žije niečo cez šesto obyvateľov a z toho je stovka rómskej národnosti. Má výhodnú polohu, iba 12 kilometrov od Bardejova. Zo severu je chránená pohorím Busov a z juhu je celá otvorená.

Hornotoplianske regionalne folklorne slavnosti. / Zdroj: archív obce

Spev a družba

Ako hovorí Pavol Ceľuch, starosta obce, každá poriadna obec má mať v sebe nejaký prvok folklóru. V obci už dvadsať rokov pôsobí spevácka folklórna skupina Matičiar, pred dvoma rokmi sa im podarilo vydať aj svoje prvé CD-čko. „Dvaja naši matičiari chodia spevácky vypomáhať aj Matičnému klubu heligonkárov z Bardejova. Vystupujú hlavne tu v okolí, ale aj v rámci Slovenska,“ hovorí Ceľuch.

Okrem folklórneho spevu obec reprezentuje aj spevácka skupina Gaudium pri kostole sv. Martina. S duchovnými piesňani účinkujú v kostoloch, na odpustoch, ale aj na svadbách a iných podujatiach. „Veľmi sa im darí a tiež už majú svoje CD. Svojho času žil vo Sveržove český skladateľ Jiří Zmožek, ktorý si ich veľmi pochvaľoval,“ dodáva starosta.

„Každá poriadna obec má mať nejaký prvok folklóru.“

Sveržov majú cezhraničnú spoluprácu s troma obcami. So severočeskými Mikulovicami, s poľskou Krynicou a s obcou Lipinki pri Gorliciach. Stretávajú sa na rôznych kultúrno-spoločenských akciách, spoločne organizujú aj rôzne projekty. „Podarilo sa nám zorganizovať spoločný česko-slovensko-poľský projekt, stretnutie mladých ľudí z týchto obcí. Prvá stretávka sa uskutočnila u nás vo Sveržove, postupne budeme miesta stretnutí obmienať,“ hovorí starosta a dodáva „Dokonca aj naši dobrovoľní hasiči majú svoju cezhraničnú spoluprácu s českou obcou Radslavice. Naši chodia súťažiť k ním a oni k nám.“

Prezident SR Andrej Kiska na návšteve Sveržova v roku 2015. / Zdroj: archív obce

Komunita

V obci už osem rokov funguje Komunitné centrum, ktoré zriadila organizácia Človek v ohrození. Pomáhajú rómskym deťom, mladým mamičkám, dôchodcom, skrátka ľuďom, ktorí potrebujú sociálnu pomoc. Ich cieľom je spájať komunity a vytvárať rôzne aktivity pre zmysluplné trávenie voľného času.

Vytvárajú činnosť nielen pre rómsku komunitu. Úzko spolupracujú s druhou miestnou organizáciu Jednota dôchodcov. „Spoločne vyrábajú adventné vence či vence na hroby. Predávajú ich a peniazmi pomáhajú druhým. Minule prispeli na opravu kostola. V rámci kreatívnych večerov vyrábajú ikebany a rôzne iné výrobky. Učia sa od seba a vymieňajú si zručnosti,” hovorí Ceľuch. V obci žijú šikovné a kreatívne ženy, medzi nimi aj zručná šperkárka. V komunitnom centre momentálne pomáhajú dvaja dobrovoľníci z Talianska.

Jeden z krížov v obci Sveržov. / Zdroj: archív obce

Aktívni seniori

„Sú tu veľmi aktívni dôchodcovia, ktorí stále organizujú rôzne brigády a pomáhajú pri zveľaďovaní obce. Minule čistili kríže. Mojím plánom je z ich pomocou označiť tieto kríže informačnou tabuľou v slovenčine, ale aj v anglickom jazyku. Slúžilo by to turistom. Ľudia v minulosti vedeli Pánu Bohu poďakovať. Keď sa im niečo pekné prihodilo, dali postaviť kríž, alebo kaplnku. Je pekné ľudí informovať o histórii kríža či kaplnky,“ vysvetľuje starosta.

V obci majú osem krížov a dve kaplnky. Dôchodcom sa podarilo usporiadať stretnutie spoločne s členmi Jednoty dôchodcov okolitých obcí. Každý doniesol nejaké jedlo typické pre ich obec a do nôty im hrali bardejovskí heligonkári.

Jeseň vo Sveržove. / Zdroj: archív obce

Líščia diera

Tohto roku sa v obci veľa vecí dokončilo. Most a cesta na letisko medzi Sveržovom a obcou Kurov, ktorá je zároveň spojovacou cestou s Poľskom. „Podarilo sa nám urobiť aj nový vodovodný záchyt. Podľa vyjadrenia odborníkov z vodárenskej spoločnosti máme v obci kvalitnú pitnú vodu. Má vraj lepšie parametre než kojenecká voda. Prameň nazývame Líščia diera, vyviera priamo u nás,“ informuje Ceľuch.

„Ľudia v minulosti vedeli Pánu Bohu poďakovať. Keď sa im niečo pekné prihodilo, dali postaviť kríž."

V obci vytvárajú aj podmienky na výstavbu rodinných domov. Tohto roku zrekonštruovali budovu základnej školy. Budova je z roku 1895 a podľa vyjadrenia starostu, bola už v havarijnom stave. V novozrekonštru­ovanej škole sa vyučuje prvý stupeň v dvojtriedkach. Budova škôlky je z roku 1990. V obci majú kompletné multifunkčné ihriská, vonkajšiu K2 lezeckú stenu, plne vybavenú vonkajšiu posilňovňu aj vonkajší ping-pongový stôl.

Evanjelický kostol vo Sveržove. / Zdroj: archív obce

Firemné dni obce

Obec ich organizuje prvý májový víkend v areáli am teátra. Zídu sa tam ľudia, ktorý majú s obcou niečo spoločné a súťažia medzi sebou vo varení tradičných ľudových jedál. Tímy vytvárajú rôzne obecné firmy a organizácie, poľovníci, matičiari či učiteľky.

„Minulý rok sa zúčastnilo pätnásť tímov, každý navaril niečo iné. Deti predávali lístky, ktoré ste potom vymenili za jedlo. Vyzbierané peniaze väčšinou rozdelíme a venujeme ich rôznym organizáciám. Komunitnému centru, deťom, niečo dáme dôchodcom a tak ďalej,“ hovorí Pavol Ceľuch.

Súčasťou akcie sú aj ukážky remesiel a samozrejme hudobný program. Folklóristi matičiari postavia máj a dobrovoľní hasiči sa predvedú svojou ukážkou. „Tretí rok sú Firemné dni obce spojené aj so štafetou. Pätnásťkilometrový beh, ktorí ma každoročne čoraz viac účastníkov,“ povedal starosta. V obci majú niekoľko šikovných živnostníkov stavbárov. Aj šikovného remeselníka, ktorý vyrába prútkové brezové metly.

Róbert Kaliňák (MV SR) slávnostne odovzdáva hasičské auto obci Sveržov. / Zdroj: archív obce

Svätý Florián

V obci majú zanietených dobrovoľných hasičov, ktorý patria pod kategóriu B a úspešne Sveržov reprezentujú. „Dorastenci skončili na ôsmom mieste v celoslovenskej súťaži, kde sa dostali ako celkový víťazi kraja. Na druhý rok tu organizujeme Šarišský pohár, veľkú požiarnická súťaž v rámci celého Prešovského kraja,“ hovorí Ceľuch.

Dobrovoľní hasiči majú v obci vytvorené veľmi dobré podmienky aj čo sa týka vybavenosti požiarnej zbrojnice. Dokonca majú k dispozícii osobitný priestor na športový nácvik a osobitný priestor určený na zásah. Starosta Pavol Ceľuch je dokonca slovenským prezidentom Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR.

V roku 2004 v obci postavili novú požiarnú zbrojnicu kde nesmela chýbať ani socha sv. Floriána. „Bol to zdĺhavejší proces, ale za pomoci rôznych zbierok a sponzorov sme si sochu nakoniec mohli dovoliť. Avšak pri príležitosti 650. výročia obce nám obecný rezbár, ktorý sa odsťahoval do Kobyl, daroval drevenú sochu svätého Floriána. Takže ich v obci máme dve,“ dodáva Pavol Ceľuch.

Materská škola vo Sveržove. / Zdroj: archív obce
Zdroj: Bardejovský Reportér

Rýchle správy

Najčítanejšie