Šiba - malebná obec Horného Šariša

Obec Šiba, v minulosti Seyb. Názov obce pochádza z nemeckého slova „Scheibe“ čo v preklade znamená okenné sklo. V júli oslávila 590 rokov.

Lucia Koscelníková
Ilustračný obrázok k článku Šiba - malebná obec Horného Šariša
Zdroj: archív obce

Nachádza sa v juhozápadnej časti Bardejovského okresu. Od mesta je vzdialená len sedem kilometrov. Leží na severovýchodnom upätí Čergova, v doline Šibianskej vody. Z obce vedie značený turistický chodník cez Šoltýsovú horu na Šoltýsovu poľanu. Nadväzuje na medzinárodný turistický chodník – Cestu hrdinov SNP smerom k chate Encián a Čergovskej chate. Bukový vrch, ktorý sa nachádza v katastri obce, je súčasťou územia Čergova, ktoré je vyhlásené za chránenú krajinnú oblasť.

Kobyľské panstvo

Sídlisko založil šoltýs s roľníckymi úsadlíkmi v 14. storočí. Prvý písomný doklad pochádza z roku 1427, keď už bola dedina rozvinutou poľnohospodárskou usadlosťou. Od stredoveku patrila Perínskovcom, potom Zápoľskovcom a Baranovcom, neskôr Bardejovu. „V minulosti sme patrili aj pod Kobyľské panstvo,” vysvetľuje Stanislav Balaž, starosta.

V obci boli dve píly. Prvú vlastnil Ficker, nachádzala sa na vyšnom konci obce pod lesom. Lokalite, v ktorej stála píla, sa dodnes ľudovo hovorí „Píla”. Druhá bola pod obcou na rázcestí. Túto vlastnila židovská rodina Ziogolnanovci. Do roku 1920 bol v obci aj liehovar. Tento bol zlikvidovaný v roku 1940, kotly boli odovzdané do Nemecka.

Šibská voda

Bohatý zdroj šibskej vody umožnil v obci v tomto období aj existenciu dvoch mlynov. Pri prvom mlyne bol postavený tzv. „kamenný stav“ a podľa toho sa aj dodnes nazýva miesto „Stav“. „Jeden mlyn sa nachádzal hore v obci. Po ňom už nie je ani chýru, ani slychu. Druhý mlyn stál donedávna. Pozemok, na ktorom sa nachádzal, bol pred pár rokmi predaný a teraz tam stojí rodinný dom,” hovorí Balaž.

Obyvateľstvo obce sa v minulosti živilo poľnohospodárstvom Okrem toho tu bola rozšírená remeselná výroba. Hlavne v zimných mesiacoch sa obyvatelia zaoberali šindliarstvom, korytárstvom, výhodná poloha obce im umožňovala prácu v lese. V dedine sa nachádza aj napájadlo. Kedysi slúžilo na napájanie zvierat. „Je tu veľmi kvalitná pitná voda,” dodáva starosta.

Obec sa rozrastá

„Šiba je dlhá dva kilometre, v súčas- nosti tu žije okolo 615 obyvateľov. Odkedy som starostom môžem povedať, že sa počet ľudí v obci oproti minulosti zvýšil. Postavili sme tu aj bytovku s ôsmimi bytmi, bývajú tam mladé rodiny,” povedal starosta.

Momentálne majú v obci denne jedenásť autobusových spojov. Neďaleko obce je aj vlaková zastávka. „Dúfam, že sa to nepokazí a že nám nezrušia niektoré spoje. Vidím, že autobus aj vlak sú našimi obyvateľmi dosť využívané,” dodal starosta obce.

„Z budovy kde sa nachádzala obecná krčma a obchod sme urobili denný stacionár pre našich seniorov. Postavili sme aj bytovku s ôsmimi bytmi, bývajú tam mladé rodiny.“

Darí sa Dujave aj futbalu

„Folklórny súbor Dujava tu funguje od roku 2009 a musím povedať že sa im veľmi darí. Obec reprezentujú nie len v Bardejovskom ale aj Prešovskom okrese. Momentálne je ich vystúpenie žiadané hlavne na svadbách pri obrade „čepenie”. Okrem toho tu máme samostatnú ženskú spevácku skupinu. Pri príležitosti tohtoročných osláv „Deň obce” vystupovali spoločne s Dujavou,” komentuje Stanislav Balaž.

„A máme tu aj futbalové mužstvo TJ Poľana Šiba. Funguje bez prestávky od roku 1959. Jedenásť rokov sme hrali 5. ligu. Momentálne hráme v Prešovskom, Ľubovnianskom a Bardejovskom okrese. V obci je k dispozícii futbalové ihrisko so šatňami, takže chlapci majú kde trénovať. Okrem toho tu máme aj multifunkčné ihrisko. Myslím si, že po športovej stránke je obec dobre vybavená,” dodáva starosta.

V obci sa nachádza aj besiedka s kozubom na spoločenské akcie. Je tu zastrešený am teáter pre rôzne kultúrne vystúpenia a prístrešok s kapacitou do dvesto ľudí.

Z krčmy je stacionár

„Z budovy kde sa nachádzala obecná krčma a obchod sme urobili denný stacionár pre našich seniorov. Venujú sa rôznym činnostiam,” hovorí Balaž. Momentálne je v obci jeden obchod, ktorý sa nachádza v súkromnom rodinnom dome. Okrem toho je v obci plne obsadená Základná a Materská škola.

„Minulý rok cez prázdiny sa uskutočnila rekonštrukcia interiéru školy, pristavovala sa ešte jedna trieda, ktorou sme zvýšili jej celkovú kapacitu,”vys­vetľuje starosta a dodáva „Chýba nám tu ešte družina, kde by deti mohli tráviť čas po vyučovaní”. Ako v každej poriadnej obci, aj v Šibe funguje Klub turistov, Jednota dôchodcov a Dobrovoľní hasiči, ktorí sú zaradení do skupiny C.

„Členovia klubu turistov už tretí rok organizujú novoročný pochod z obce hore na Čergovskú chatu. Je to zhruba deväťkilometrová túra,” hovorí Stanistal Balaž. A máme tu aj obecnú knižnicu, zaujímavosťou je, že v Šibe sú až štyri cintoríny.

Zdroj: Bardejovský Reportér

Odporúčame