RANNÁ ŠTVORKA: Pripomíname si Svetový deň ľavákov, teploty do 32 stupňov

Pranostika na dnes: "Čo august nedopečie, to september nedovarí." Meniny oslavuje Ľubomír. Slnečno. Teploty 27 až 32 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Pripomíname si Svetový deň ľavákov, teploty do 32 stupňov
Zdroj: TASR

Západ: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 18 až 15 a najvyššie denné 29 až 32 stupňov C.

Stred: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 17 až 12 a najvyššie denné 27 až 31 stupňov C.

Východ: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 17 až 13 a najvyššie denné 27 až 31 stupňov C.

Meniny má Ľubomír

Ľubomír je charizmatický.

Mužské meno Ľubomír má slovanský pôvod a jeho význam je „mierumilovný“. Nositeľov tohto na našom území bežne zaužívaného mena oslovujeme napríklad Ľubo, Ľubko, Ľuboško.

Ľubomírovia, ktorí oslavujú meniny 13. augusta, majú svoj vlastný svet. Sú uzavretí, menej priebojní a málo spoločenskí. Blízki známi ich poznajú aj ako príjemných a charizmatických ľu­dí.

Citový život majú komplikovaný, nikdy sa nedá presne určiť, ako zareagujú. Potrebujú hlavne porozumenie.

Ľubomírovia sú priveľmi spútaní svojou psychikou. Prospeje im dostatok spánku.

Stalo sa doma

1912 – Bol otvorený posledný úsek Tatranskej elektrickej železnice zo Starého Smokovca na Štrbské Pleso.

1929 – V pražskom kine Lucerna sa premietal prvý ozvučený film v Československu – americká snímka Loď komediantov.

Stalo sa vo svete

1521 – Tenochtitlan, hlavné mesto aztéckej ríše bolo dobyté španielskym conquistadorom Hernánom Cortésom.

1642 – Christiaan Huygens objavil južnú polárnu čiapočku na Marse.

1704 – Vojna o španielske dedičstvo: Angličania a Rakúšania zvíťazili nad Francúzmi a Bavormi v bitke pri Höchstädte.

1849 – Pri Világoši sa vojaci maďarskej revolúcie vzdali ruským generálom.

1914 – Francúzsko vyhlásilo vojnu Rakúsko-Uhorsku.

1940 – Druhá svetová vojna: Nemecké letectvo (Luftwaffe) spustilo sériu útokov na britské letecké základne a radarové zariadenia.

1961 – Komunistická vláda v Nemeckej demokratickej republike (NDR) začala stavbu Berlínskeho múra, oddeľujúceho západnú a východnú časť Berlína. Múr padol 9.11.1989 pod tlakom masových protestov občanov bývalej NDR.

2001 – Japonský premiér Džuničiro Koizumi navštívil kontroverzný tokijský pamätník vojnových obetí Jasukuni, venovaný aj popraveným vojnovým zločincom. Jeho návšteva vyvolala negatívne ohlasy doma aj v zahraničí.

2003 – Americká FBI zatkla Hekmata Lakháního, britského občana indického pôvodu, ktorý sa pokúsil predať ruskú protilietadlovú strelu agentovi vydávajúcemu sa za moslimského extrémistu.

2004 – XXVIII. Letné olympijské hry sa vrátili do krajiny, kolísky olympionizmu – do gréckych Atén.

2010 – Vlna zosuvov pôdy a bahna po prívalových dažďoch na západe Číny zabila najmenej 20 ľudí a ďalších vyše 10.000 ľudí uviazlo v postihnutých miestach.

Skladba dňa

1964 – Ian Haugland (rodený Hakan Jan Haugland), Storslett, Nordreisa, Nórsko, hráč na bicích nástrojoch skupiny Europe (nahradil v nej za bicími v roku 1984 Tony Rena). Táto formácia vznikla pod prvým názvom Force v roku 1969, názov Europe používali od roku 1983. V tom istom roku ich priateľka speváka a hráča na klávesy Joeya Tempesta prihlásila do švédskej súťaže talentov Rock-SM. Vyhrali ju, naviac Joey Tempest dostal cenu ako najlepší spevák a John Norum ako najlepší gitarista. Víťazstvo im otvorilo cestu k nahraniu prvého albumu s názvom Europe, ktorý vydali vo februári 1983. V máji 1986 vydali úspešný album The Final Countdown, ktorý sa dostal na prvé miesto v anglickom rebríčku. Z neho sú aj najväčšie hity The Final Countdown, Rock The Night a Carrie. V anglickej hitparáde mali šesť skladieb. Vydali päť albumov, ten piaty Prisoners In Paradise vyšiel v septembri 1991. Rozišli sa v roku 1992. Skupinu obnovili v roku 2003, od tej doby vydali ďalšie štyri albumy.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR/Dnes24.sk