Lucia Šútorová Správy

RADÍME: Premeškali ste kontrolu? Poisťovňa môže zastaviť výplatu invalidného dôchodku

Predvolanie na kontrolnú lekársku prehliadku posiela posudkový lekár. Výplatu invalidného dôchodku je možné uvoľniť až po jej absolvovaní.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Premeškali ste kontrolu? Poisťovňa môže zastaviť výplatu invalidného dôchodku
Zdroj: TASR

Poberateľom invalidného dôchodku, ktorí sa nezdržiavajú v mieste bydliska a Sociálnej poisťovni neoznámili korešpondenčnú adresu, na ktorej si preberajú písomnosti, sa stáva, že im poisťovňa výplatu invalidného dôchodku zastaví.

Kontrolná lekárska prehliadka

Problém býva v tom, že invalidita je podmienená nepriaznivým zdravotným stavom. Ak sa predpokladá zmena vo vývoji zdravotného stavu, a tým aj zmena schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, posudkový lekár po určitom čase nariadi kontrolnú lekársku prehliadku.

Termín kontrolnej lekárskej prehliadky oznámi poberateľovi dôchodku na pojednávaní.

Pred blížiacim sa termínom pojednávania zašle posudkový lekár poberateľovi dôchodku predvolanie na kontrolnú lekársku prehliadku. Aby toto predvolanie našlo svojho adresáta, Sociálnej poisťovni treba oznámiť, že sa poberateľ invalidného dôchodku nezdržiava v mieste trvalého bydliska, ktoré pôvodne oznámil ako svoju adresu.

Zastavenie dôchodku

„Ak sa poberateľ invalidného dôchodku bezdôvodne opakovane nedostaví v určený deň a hodinu na pojednávanie o posúdení invalidity, pobočka Sociálnej poisťovne túto skutočnosť zdokumentuje a predloží ústrediu poisťovne na rozhodnutie o zastavení výplaty invalidného dôchodku. Výplatu invalidného dôchodku je možné uvoľniť až po absolvovaní kontrolnej lekárskej prehliadky,“ radí hovorca poisťovne Peter Višváder.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie