Nedeľa 21. júl 2019 Daniel
Lucia Šútorová Rôzne Správy

RADÍME: Pozor na nadmerné opaľovanie, môže spôsobiť rakovinu kože i alergiu

Riziko vzniku rakoviny kože je podľa štatistík vyššie ako v minulosti. Podľa odborníkov je najdôležitejšia ochrana pokožky opaľovacím krémom.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Pozor na nadmerné opaľovanie, môže spôsobiť rakovinu kože i alergiu
Zdroj: TASR

Slnenie dodáva telu vitamín D, potrebný pri výstavbe kostných štruktúr, pomáha pri liečbe akné, znižuje pocit únavy a zlepšuje náladu. No nadmerné opaľovanie môže byť spúšťačom vzniku rakoviny kože. Môže spôsobiť aj alergickú reakciu, rýchlejšie starnutie pokožky či poškodenie vrchnej vrstvy s následným zápalom a vznikom pľuzgierov. Najdôležitejšia je preto ochrana pokožky opaľovacím krémom.

Znamienko na koži

Kým v roku 1930 bolo riziko vzniku rakoviny kože v pomere 1:1500, v súčasnosti je to už 1:100. Rakovina kože sa úzko spája so znamienkami. „Asi štvrtina najagresívnejšieho nádoru kože – melanómu – vzniká z takzvaného materského znamienka, ktoré sa, aj pod vplyvom nadmerného slnečného žiarenia, môže zvrhnúť na rakovinu kože,“ vysvetlila Jana Holešovská, vedúca lekárka medicínsko-estetického centra v Poprade.

Každé znamienko, ale aj akýkoľvek novovzniknutý útvar na koži, ktorý sa začne zväčšovať, prípadne meniť farbu, vyvoláva pocit svrbenia, začne krvácať, alebo sa z neho začne vylučovať tekutina, prípadne sa jednoducho začne správať abnormálne, by mal skontrolovať kožný lekár.

„V dnešnej dobe evidujeme veľmi veľa rôznych modifikácií nádorov kože. Každé podozrivé znamienko by preto malo byť skontrolované dermatoskopom, podľa potreby chirurgicky odstránené a odoslané na histologické vyšetrenie,“ upozornila Holešovská.

Kto je v ohrození?

Nie z každého znamienka však musí vzniknúť zhubný nádor. Jeho vznik ovplyvňuje aj samotný typ pokožky. „Čím viac pigmentu pokožka obsahuje, tým je odolnejšia voči slnečnému žiareniu a naopak. Riziko vzniku zhubných nádorov rastie aj so zvyšujúcim sa vekom, zníženou funkciou imunitného systému. Existuje úzke prepojenie s dedičnosťou a rodinnou anamnézou. Ohrození sú ľudia s mnohopočetnými znamienkami na koži a tiež ľudia, ktorí sa nechránia pred vplyvom UV žiarenia na pokožku,“ povedala Holešovská. Dodala, že priame slnko je najškodlivejšie najmä počas obeda, a to aj za zamračeného počasia.

UV žiarenie totiž preniká i cez oblaky, rovnako sa odráža od vodnej hladiny. Nemenej dôležitý je výber kvalitného opaľovacieho krému s ohľadom na správny fototyp. Ideálne je natrieť sa aspoň 30 minút pred odchodom z domu, opaľovanie by malo byť postupné a je potrebné chrániť si aj exponované miesta ako pery, ušnice, kolená. Krém musí byť aplikovaný aspoň každé dve hodiny a po opaľovaní treba ošetriť pokožku hydratačným krémom. Pravidelná návšteva špecialistu, alebo svojpomocné vyšetrenie môže pomôcť diagnostikovať nádor včas.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR