Pripomíname si Medzinárodný deň športu: Podľa OSN spoločnosť nemôže šport pokladať za luxus

OSN považuje šport a športové hry za ľudské práva, ktoré treba dodržiavať a uplatňovať všade na svete.

Ilustračný obrázok k článku Pripomíname si Medzinárodný deň športu: Podľa OSN spoločnosť nemôže šport pokladať za luxus
Zdroj: TASR

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v auguste 2013 v rezolúcii A/RES/67/296 vyhlásilo 6. apríl za Medzinárodný deň športu za rozvoj a mier. Od roku 2014 sa pripomína v mnohých štátoch sveta.

Oslavy tohto medzinárodného dňa sú príležitosťou podporiť šport ako novátorský a účinný nástroj na uskutočňovanie pozitívnych zmien v spoločnosti a ľudí na celom svete, uviedol Medzinárodný olympijský výbor (MOV) na svojej internetovej stránke pri príležitosti prvého Medzinárodného dňa športu za rozvoj a mier.

Cieľom dňa, určeného na oslavu športu, telesnej výchovy a športových či pohybových aktivít, je prispieť k prijatiu zdravého spôsobu života a zároveň k budovaniu mierového sveta. Podľa MOV je tento medzinárodný deň „výbornou tribúnou, z ktorej môžu zaznievať výzvy a žiadosti na vyššie investície do športu, do športových aj rekreačných infraštruktúr i na kvalitnú telesnú výchovu“.

Podľa OSN spoločnosť nemôže pokladať šport za luxus. Ide o výrazné investovanie do prítomnosti a budúcnosti najmä v rozvojových krajinách. OSN považuje šport a športové hry za ľudské práva, ktoré treba dodržiavať a uplatňovať všade na svete.

Výber dátumu, 6. apríla, vysvetľuje skutočnosť, že v roku 2002 delegáti na 55. zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia, čo je orgán Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), povzbudili v rezolúcii WHA 55.23 členské štáty, aby sa každý rok slávil jeden deň s mottom Pohybom ku zdraviu. WHO tým chcela poukázať na význam športu, telesnej výchovy a fyzických aktivít pre zdravie každého človeka. Od roku 2003 začali viaceré občianske spoločnosti využívať termín 6. apríla na organizovanie „Svetového dňa telesnej výchovy“.

Na 6. apríla pripadá aj Svetový deň stolného tenisu. Ide o olympijský a paralympijský šport. Prvýkrát sa tento svetový deň slávil 6. apríla 2015.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame