Radka Novotná Správy Samospráva

Prešovský kraj navštívili za pár mesiacov státisíce turistov. Kam mierili najčastejšie?

Najväčší záujem zo strany návštevníkov je o Vysoké Tatry, ktoré sú turisticky najpríťažlivejšou oblasťou Slovenska. Lákali však aj ďalšie klenoty kraja.

Ilustračný obrázok k článku Prešovský kraj navštívili za pár mesiacov státisíce turistov. Kam mierili najčastejšie?
Zdroj: Dnes24.sk

Za prvý štvrťrok tohto roka Prešovský kraj navštívilo 228 448 turistov, čo je 23,4 percenta z celoslovenského podielu. Z toho 14,8 percenta bolo návštevníkov zo zahraničia. Vyplýva to zo štatistických údajov návštevnosti ubytovacích zariadení cestovného ruchu na Slovensku.

Ako uviedla hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR Karolína Ducká, najväčší záujem zo strany návštevníkov je o Vysoké Tatry, ktoré sú súčasťou Prešovského kraja a turisticky najpríťažlivejšou oblasťou Slovenska.

„S obľubou ich vyhľadávajú najmä milovníci pešej turistiky a lyžovania a okrem Tatranského národného parku sa tu nachádza aj viacero klimatických kúpeľov. Veľký záujem je aj o územie Spiša, ktoré je bohaté na kaštiele (Strážky), kláštory (Červený kláštor) a hrady (Kežmarský, Ľubovniansky). Prírodnými skvostami Spiša sú Národné parky Pieniny a Slovenský raj. Spišský hrad s okolím (najväčší hradný stredoveký komplex v strednej Európe, Spišské Podhradie, cirkevné mestečko Spišská Kapitula, gotický kostolík v Žehre) bol zaradený medzi pamiatky UNESCO,“ povedala Ducká s tým, že turisticky atraktívna je tiež Levoča.

Na Slovensku v prvom štvrťroku dovolenkovalo takmer 1,3 milióna turistov, čo je o osem percent viac ako pred rokom. Podľa rezortu dopravy výrazným spôsobom rastie hlavne domáci cestovný ruch. Počet Slovákov dovolenkujúcich doma sa zvýšil o takmer desať percent na viac ako 800 000 ľudí. Rástol aj počet prenocovaní a turisti za prvé štyri mesiace na Slovensku strávili 3,5 milióna nocí.

V priloženej fotogalérii si môžete pozrieť aj úchvatné zábery Bardejova, ktoré zachytil talentovaný fotograf!

Foto: ilustračné

Úchvatné zábery Bardejova očami špičkového fotografa
20
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie