Ľad by sme mali mať po celý rok

Veľká škoda, že mesto prišlo o školský zimný štadión, hovorí tréner Mládeže HC 46 Bardejov, Tomáš Ivan.

Juraj Ščerbík
Ilustračný obrázok k článku Ľad by sme mali mať po celý rok
Zdroj: archív klubu

BARDEJOV. Športové hokejové triedy pri Základnej a Materskej škole Pod Vinbargom sa stali súčasťou stratégie najúspešnejšieho slovenského kolektívneho športu. Korčule a hokejky zaujali nielen detí a mládež, no aj ich rodičov a trénerov. Kľúčovými sa stali dvaja profesionálni tréneri, ktorí stáli aj pri zrode Mládežníckeho hokejového klubu – Mládež HC 46 Bardejov.

Zdroj: Bardejovský Reportér

Prvý tréning o siedmej

Vedúcim trénerom je Patrik Sokoly. Odchovanec domáceho hokeja, 39-ročný bývalý hráč, pri účasti na rannom tréningu nevidí problém. „Od piateho ročníka navštevujú hokejové triedy. Zvykali si korčuľovať od 7.15 ráno, zraz je o tri štvrte na sedem. V šatni sú skôr chlapci, ktorí dochádzajú. Tí z mesta sú pohodlnejší ako žiaci z dediny. Po čase nemajú problém, veď aj na zápasy cestujeme o šiestej, ale aj skôr.“

V žiackom veku kľúčovými sú rodičia. Manažér a tréner, 35-ročný rodák z Kežmarku Tomáš Ivan má z mládežníckeho obdobia bohaté skúsenosti.

„Rodičovský faktor je silný, ovplyvňuje veľa veci v dobrom i zlom. Sú to deti, z ktorými majú rodičia svoje plány. Je to tlak na nás trénerov. Som tu desať rokov a je tu taký trend, že sa snažia vplývať nielen na školský, ale aj športový rast.

Keď vidíme, že je tu šikovný chlapec a môže sa dostať do vyššej a kvalitnejšej súťaže, dáme mu možnosť ukázať sa v inom klube s vyššou súťažou. Naposledy sa bol v Banskej Bystrici ukázať Marek Horňák. V Spišskej Novej Vsi máme piatich chlapcov. Žalostným poznatkom je, že sa stráca školská telesná výchova a školský šport. Mnohé návyky v klube nedokážeme nahradiť.“

Lepšie podmienky

Je normálne, že rodičia pre svoje detí hľadajú čoraz lepšie podmienky nielen na Slovensku.

„Je to na ich rozhodnutí. No často sa stáva, že sa vracajú. My tu máme také kritéria hokejovej prípravy ako aj v iných kluboch. Stáva sa, že o talentovaného hokejistu prejaví záujem iný klub, kde je silnejšia základňa. Príkladom je, že si zoberú chlapca na týždennú previerku. Je rozdiel, keď o tom rozhodne rodič, ktorý nevie objektívne zhodnotiť skutočnosť. Tu hral v prvej päťke a zrazu v Prešove, alebo Košiciach hrá v tretej či štvrtej. No máme odchovancov, ktorí sú v reprezentácii do 16-tich i 17-tich rokov,“ načrel do pálčivej témy Sokoly.

„Kúpele v neďalekej poľskej Krynici majú ľad po celý rok, a je tam plno.“

No mimo športovej prípravy má dvojica trénerov aj množstvo iných povinností. Tomáš Ivan to priblížil takto: „Je to starostlivosť o chod klubu. Je to aj komunikácia s rodičmi, sponzormi, dá sa povedať, že sme tu dvaja na všetko. Máme tu veľa výziev zo Slovenského zväzu ľadového hokeja na projekty. Je potrebné zabezpečiť majstrovské zápasy doma i cestu za súpermi. V tomto období zväz hľadá akúsi najsprávnejšiu a najekonomickejšiu cestu.“

Štadión, cestovanie, výstroj

Už pri vchode na zimný štadión upozorní návštevníkov, no najmä rodičov, upútavka, že deti do päť rokov majú výstroj zdarma. Aj v ďalšej tréningovej činnosti si mladí hokejisti kupujú len korčule. Podľa Sokolyho finančné zabezpečenie ja tak akurát.

„Najväčšiu položku dostávame od zväzu na dopravu, rozhodcov a zápasy. Menšou čiastkou pomáha aj mesto, ale sme vďační za každé euro, ktoré putuje do pokladnice klubu. Do mládežníckeho športu je ťažko nájsť sponzora. Cez vyššiu súťaž mužov by sa to dalo lepšie. Celoslovenská súťaž dorastencov nie je pre sponzora taká lukratívna, aby do toho vstúpil.

Je to postavené na tom, že je tu niekto z rodiny, syn, vnuk. Zákon o športe je naoko dobrý. Ale v skutočnosti je pre firmy nepoužiteľný. Obdobie prípravy pred súťažou by malo trvať 6–8 týždňov aj na ľade. Ideálny by bol ľad po celý rok, no berieme aj od 1. augusta. Podobné kúpele v Krynici majú ľad po celý rok, a je tam plno.“

Zdroj: Bardejovský Reportér

Rovnaké ocenenie pre každého

Vyhlasovanie ankety najúspešnejších športovcov okresu z roka na rok prináša rozporuplné rozhodnutia. Mnohí športoví funkcionári to dávali najavo. Podobný názor aj manažér Ivan.

„My sme ani netušili, že nejaká anketa je. Dávnejšie mala šťavu. Nemalo by byť problémom, aby sa kluby stretli so školským vedúcim odboru či primátorom. Je treba dohodnúť model financovania a podpory. Mrzí nás, že nás nikto neoslovil. Vieme, že v iných mestách a okresoch to funguje, aj u nás by to mládeži určite pomohlo.

Tak sme prišli aj o malý školský zimný štadión. Výhodný priestor bol pri ZŠ Pod Vinbargom, kde máme hokejové triedy. Mesto dalo nezmyselnú žiadosť do malého areálu ZŠ na Komenského. Slovenský zväz ľadového hokeja to ihneď zamietol.“ Ako tréneri v MHC 46 od prípravky po kadetov pracujú aj ďalší kvalifikovaní tréneri. Slavomír Fedoročko, Branislav Poch, Daniel Marcinov, Adam Dzamba, David Priganc, Vladimír Mojdis, Stanislav Mojdis, Ľuboš Rybár, Ján Majdek.

Zdroj: Bardejovský Reportér

Odporúčame