Lucia Koscelníková Rôzne

„Kroksy” z Kružlova

Spoločnosť FLAMEshoes sa zaoberá výrobou obuvi. Čínsky investor otvoril v Kružlove závod, kde si viacero ľudí našlo pracovné uplatnenie. Ide o prvú veľkú čínsku investíciu na Slovensku. Nezávadná certifikovaná obuv putuje do viacerých krajín Európskej únie.

Ilustračný obrázok k článku „Kroksy” z Kružlova
Zdroj: FLAMEshoes

Nová hala

Od roku 2012 sa výroba realizovala v Bardejovskej Novej Vsi. Fungovali s jedným strojom a zamestnávali o polovicu ľudí menej ako teraz. Gumenú plážovú obuv vyvážali do viacerých krajín Európskej únie. Označenie Made in Slovakia je pre trh atraktívne, a tak bol po ich výrobkoch čoraz väčší dopyt.

Chceli rozšíriť výrobu aj sortiment, vyžadovalo si to väčší priestor a novú halu. „Hľadali sme nové priestory a v tom čase nám prišla výhodná ponuka z obce Kružlov. Hlavným faktorom pre nás bolo, aby miesto malo k dispozícii voľnú lúku, kde sa dalo stavať a samozrejme prísun elektriny, keďže výroba je náročná na energiu,“ opisuje začiatky Marek Jajko, generálny riaditeľ spoločnosti. Začali teda písať projekt na postavenie haly a dovoz kompletnej technológie z Číny. Otvorenie fabriky malo veľký význam aj pre región, kde má obuvnícky priemysel dlhú tradíciu, a kde je vysoká nezamestnanosť.

FLAMEshoes vyrába obuv v Kružlove. / Zdroj: FLAMEshoes

Položenie kameňa

V septembri 2015 za prítomnosti veľvyslanca Čínskej ľudovej republiky Pan Weifang-a a ministra hospodárstva SR Vazila Hudáka prevádzku oficiálne spustili. Celá výroba sa z Bardejovskej Novej Vsi presťahovala do novej haly v Kružlove. Rozšírila sa výroba aj o nový sortiment. Vyrábajú letnú vychádzkovú obuv pre deti a dospelých, ale aj zateplenú obuv, o ktorú je čoraz väčší dopyt.

Zo štyridsiatich ľudí firma teraz zamestnáva viac než sto. Zamestnáva ľudí z Kružlova aj širokého okolia. Obuvnícke vzdelanie nie je prioritou, tou je fyzická zručnosť. Robí sa v trojzmenných prevádzkach. „Snažíme sa mzdy zvyšovať, ale všetko je ovplyvnené viacerými faktormi. Zamestnanci dostávajú výplatu načas a tí, ktorí sú s nami dlhšie, alebo sú veľmi šikovní, majú viacero zamestnaneckých výhod,“ informuje Marek Jajko.

FLAMEshoes zamestnáva ľudí z Kružlova aj blízkeho okolia. / Zdroj: FLAMEshoes

Čínska investícia

Majitelia sú Číňania s niekoľkoročnými skúsenosťami v podnikaní v Európe. Jeden z nich podnikal v Bardejove, druhý v Budapešti. Pri zakladaní spoločnosti FLAMEshoes sa rozhodovali práve medzi týmito dvoma mestami. Rozhodli sa pre investíciu v Bardejove, ktoré má výhodnú polohu na distribúciu, ale aj históriu vo výrobe obuvi.

„Majitelia sa tu stretávajú minimálne raz za štvrťrok na firemných poradách. Rozširujú výrobu aj v iných okresoch východného Slovenska. Jedná sa o iný výrobok a celkový sortiment. Nedávno spustili výrobu cestovných kufrov v Starej Ľubovni. Tým chcem povedať, že možnosť podnikania na Slovensku je. Čínski investori nám pomáhajú znížiť mieru vysokej nezamestnanosti, ktorá je v tomto regióne,“ vysvetľuje Jajko, generálny riaditeľ.

„Aj po dvoch rokoch fungovania sa spoločnosti FLAMEshoes v Kružlove darí.“

FLAMEshoes má svoj vlastný distribučný sklad v Bratislave, Prahe, Budapešti a Varšave. Momentálne majú rozbehnutý export do Francúzska, Rakúska a Španielska.

„Úzko spolupracujeme aj so samotnou obcou Kružlov. Podporujeme rôzne obecné akcie aj mladých športovcov. Už od začiatku sme mali veľkú podporu od starostu obce Kružlov, Jozefa Kmeca. Pomáhal s vybavovaním dokladov a potvrdení spojené s legislatívou. Stále sa zúčastňuje na rôznych podujatiach, ktoré organizujeme,“ hovorí Marek Jajko.

Je to prvá veľká čínska investícia na Slovensku. Bývalý veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky nás navštívil trikrát. Súčasný veľvyslanec Pan Weifang navštívil obec prvýkrát tohto roku. „Starosta obce mu ukázal aj Lipový dom, centrum sociálnych služieb, ktoré v obci už niekoľko rokov funguje. Veľmi sa mu na Slovensku páčilo, plánuje sa tu vrátiť a stráviť tu viac času,“ opisuje Marek Jajko.

EVA a ECO

Po dvoch rokoch fungovania sa spoločnosti FLAMEshoes v Kružlove darí. Rozšíril sa počet odberateľov z európskych krajín a pribudol počet odberateľov aj zo Slovenska. „Zákazníci si môžu kúpiť našu obuv v obchodných sieťach Kaufland a Billa. Predávajú sa aj v rôznych lekárňach a wellness zariadeniach,“ opisuje Jajko.

„Je to postupný proces, takzvaný schodíkový. Nie je to len o tom, rýchlo vyrobiť a predať, ale postupne rozširovať výrobu a sortiment. Získavať nových klientov, maloodberateľov, veľkoodberateľov, a s tým samozrejme súvisí zvyšovanie počtu zamestnancov,“ tvrdí Marek Jajko.

Nezávadná certifikovaná obuv putuje do viacerých krajín Európskej únie. / Zdroj: FLAMEshoes

Zamestnancami od výroby až po manažment sú Slováci. Traja mechanici sú čínskej národnosti. „Rozumejú strojom a celkovej technike, ktorá je koniec koncov dovezená z ich krajiny. Vedia ako sa o tieto stroje správne starať a opraviť, keď sa niečo pokazí,“ informuje Jajko. Obuv je vyrobená z materiálu EVA (etylén vinyl acetát).

Jedná sa o polymér, ktorý je mäkký, pružný a jemný. Všestrannosť materiálu umožňuje jeho použitie v tvare mnohých produktov. „EVA je špeciálny materiál, ktorý sa vyrába len v Číne a USA. Materiál a obuv sme dali certifikovať. Certifikát je potrebné obnovovať každé dva roky. Predtým ako materiál použijeme prejde kontrolou v Zlíne, v medzinárodnom Inštitúte testovania a certifikácie. Obuv je nezávadná a máme špeciálne certifikovanú obuv aj pre malé deti vo veku od nula do troch rokov,“ hovorí riaditeľ spoločnosti. Okrem toho jednou z vízií do budúcna je vyrábať aj iné produkty okrem obuvi z kvalitného EVA materiálu.

Spoločnosť FLAMEshoes myslí aj na ekológiu. Snažia sa byť šetrní k životnému prostrediu. Odpad, ktorý im pri výrobe vzniká, zúžitkujú. Posúvajú ho iným spoločnostiam, ktoré ho ďalej spracujú. Vytvoria z neho niečo nové, alebo ho použijú ako súčasť ich výrobku, napríklad tesnení a rôznych výplní.

„Tým, že sme už zabehnutá firma, ponúkame nadnárodným sieťam možnosť použiť našu halu na výrobu ich výrobov. Stačí len objednať špeciálne formy na ich produkt. Je to pre nich výhodné, pretože vývoz je ekonomickejší a výrobky sú označené Made in Slovakia, čo je pre trh atraktívne,“ hovorí Marek Jajko.

Zdroj: Bardejovský Reportér

Rýchle správy

Najčítanejšie