Futbalové nádeje Partizána sa tešia aj zo záchrany

Mário Kurty: „Musíme sa obzerať po talentoch z okolia“

Juraj Ščerbík
Ilustračný obrázok k článku Futbalové nádeje Partizána sa tešia aj zo záchrany
Zdroj: Peter Cingeľ

BARDEJOV. Po skončení prvej ligy mladších a starších dorastencov si Partizán Bardejov vydýchol. Tri družstvá si udržali účasť v najvyššej súťaži a zostane im aj finančne dotovaný Útvar talentovanej mládeže. S mládežou pracuje šesť profesionálne platených trénerov. Mário Kurty má na starosti organizačnú stránku. Po dramatickom finiši vyslovil spokojnosť. „Cieľom bola záchrane v najvyššej kategórii mládeže. Po sčítaní výsledkov tabuliek 19-ky a 17-ky sme obstáli a neskončili na vypadávajúcej priečke. Postavenie u 16-ročných a nižšie sú len orientačné. Tu sa pozeráme skôr na výkonnosť chlapcov a nie na tabuľku.“

Častejšie len o záchranu

„Na slovenskú špičku nemáme, no na stred tabuľky a jej spodnú časť si trúfame. V posledných rokoch hovoríme hlavne o tom, že hlavným cieľom je udržanie 1. ligy, no stále sa snažíme postúpiť aj o priečku vyššie. Niekde si dávajú za cieľ byť majstrom, my sme skromnejší, no pracujeme. Ja trénujem 17-ku a porovnávať, kto v spoločnej tabuľke viac prispel k udržaniu, by nebolo spravodlivé,“ vysvetľuje Kurty. „S 19-kou sme si navzájom pomáhali, môj tím skončil na ôsmom a starší dorastenci na desiatom mieste. Dôležité je, že v závere všetci išli na doraz a zvládli to. Robíme to pre nich, aby mali náplň voľného času. Tí šikovnejší by sa časom mohli futbalom aj živiť. Keď vychováme mužov pre Partizán, tak sme len radi. No máme aj talenty ako je Martin Murcko, Adam Gduľa, Patrik Iľko. Aj to nás povzbudzuje do ďalšej práce pri hľadaní a výbere talentov.“ dodal tréner 17-ky.

Zdroj: Peter Cingeľ

Žiaci by mali byť usilovnejší

Po krátke letnej prestávke a prázdninách odštartuje ďalší mládežnícky ročník. V kategórii dorastencov už bude o dva kluby menej, len dvanásť. A to, už v jesennej časti, zvýši náročnosť nielen na prípravu, ale aj na výsledky. Tréner Kurty vie o rezervách z nižších kategóriách. „Keď nastúpime so žiakmi do národnej súťaže, tak je tam veľký skok. 16-roční chlapci mali problémy, iba rok potrebujú na adaptáciu. V jari sa už aspoň trochu prejavili. My by sme boli radi, aby sme mali viac domácich chlapcov. No musíme sa obzerať nielen po okolí, ale aj v zahraničí. Keď nám najšikovnejší odchádzajú do silnejších klubov, tak aj my sme nútení dostať k nám lepší talent z okolia,“ myslí si Mário Kurty.

Trénerov je dosť

„Len takto môžeme doplniť chýbajúce miesta v zostave. Všetci sme si vedomí toho, že v nižších vekových kategóriách už od prípravky treba pridať vo všetkých herných činnostiach. Lebo sa stalo, že celá žiacka súťaž v našom regióne je slabšia ako v ostatných oblastiach na západ. Následne majú problémy mladší dorastenci a ťahajú za kratší koniec povrazu.“ V klube je šesť platených profesionálnych trénerov. Vedúcim trénerom sekcie mládeže Partizána Bardejov je Rastislav Kica, tréner 19-ky Jozef Daňko, tréner 17-ky Mário Kurty, tréner 15-ky Martin Želinský. Vedúcim trénerom prípraviek a trénerom 11-ky je Mikuláš Čeč a trénerom brankárov Dušan Molčan. Neplateným trénerom 16-ky je Marián Fabián.

Zdroj: Bardejovský Reportér

Odporúčame