Peter Horkaj Rôzne Správy

Dobrý všeobecný lekár je na nezaplatenie

Všeobecný, obvodný či praktický lekár, alebo lekár prvého kontaktu? Vlastne ani nevieme, ako ho presne pomenovať. No je to človek, za ktorým ideme, keď sme chorí, potrebujeme potvrdenie, kúpeľnú liečbu či zdravotnú pomôcku.

Ilustračný obrázok k článku Dobrý všeobecný lekár je na nezaplatenie
Zdroj: Poliklinika ČK PLUS

Všeobecný lekár už môže byť oveľa viac ako len „rozdávačom lístkov a vypisovačom tlačív.“ Na tému dnešných možností všeobecného lekára nám odpovedal lekár MUDr. Peter Horkaj.

Ako dnes vyzerá práca všeobecného lekára?

Kompetencie a možnosti všeobecných lekárov dnes už nie sú ako kedysi. Výrazne sa zvýšili a pribudli aj možnosti, ktoré nám umožňujú lepšie sa postarať o pacienta už v našej ambulancii. Pre mňa osobne nie je dôležité len samotné vyšetrenie, ale aj pacientov fyzický, psychický a sociálny stav. To mi, ako lekárovi, umožňuje vnímať pacienta ako celok a zvoliť pre neho aj vhodný postup.

Čo môžeme dnes nájsť v ambulancii všeobecného lekára?

V našej ambulancii vieme pacientovi urobiť vyšetrenie srdca pomocou EKG, skontrolovať cievy pomocou ABI Indexu, zistiť možné okultné (skryté) krvácanie pomocou FOB testu, či zistiť prítomnosť infekcie pomocou stanovenia hodnoty CRP a vďaka tomu určiť, či pacient má alebo nemá infekciu.

Vďaka tomu je možné pacientovi ušetriť čas strávený v ambulancii špecialistu, či dokonca takúto návštevu úplne vynechať a podľa potreby môžeme nasadiť správnu liečbu.

A čo ak potrebuje pacient ďalšie vyšetrenie, ktoré v ambulancii nerobíte?

Našou výhodou je, že sídlime v priestoroch Polikliniky ČK PLUS a okolo nás je viacero špecialistov, ktorí sa nám snažia vychádzať v ústrety a potrebné vyšetrenia realizujú u našich pacientov v čo najkratšom možnom čase. Pacienti s tak oveľa rýchlejšie dostanú k angiológovi, internistovi, kardiológovi, imunoalergológovi, dermatológovi, či diabetológovi.

Všeobecného lekára navštevujeme často aj v súvislosti s pracovnými dokumentami. Aké dokumenty vystavuje všeobecný lekár?

Pacienti sa na nás obracajú často pri zmene zamestnania, keď vystavujeme potvrdenie o lekárskej prehliadke, ktorú robíme pred nástupom do novej práce. Ďalej pred žiadosťou o vodičský preukaz vystavujeme doklad o zdravotnej spôsobilosti vodiča, vystavujeme potravinársky preukaz, doklad o spôsobilosti pred nástupom na vysokú školu, či štúdiom v zahraničí. Taktiež platí, že všeobecný lekár vystavuje a ukončuje práceneschopnosť, takzvanú „maródku“ (PN).

MUDr. Peter Horkaj pracuje v poliklinike ČK PLUS. / Zdroj: Poliklinika ČK PLUS

V čom robia ľudia najväčšiu chybu v starostlivosti o svoje zdravie?

Ľudia sa často spoliehajú na to, že keď sa nejakú dobu o seba nebudú starať, potom prídu k lekárovi, ten im dá zázračnú tabletku a všetko bude dobré a oni budú zdraví. Bohužiaľ lekári nie sú všemocní a taká tabletka neexistuje. Dôležité je viesť správny životný štýl, hýbať sa a starať sa o seba. Ak už človek nejakú chorobu má, tak sa systematicky liečiť.

Ďalej sme určite za pravidelné očkovanie. Vecou, ktorú často pripomíname svojim pacientom a ktorá je veľmi dôležitá sú pravidelné preventívne prehliadky. Dnes už počas preventívnej prehliadky vieme u pacienta skontrolovať naozaj veľa vecí a zachytiť závažné ochorenia už v ich počiatočnom štádiu, kedy sú mnohé z nich ešte dobre liečiteľné resp. vyliečiteľné.

„Zázračná tabletka neexistuje. Dôležité je viesť správny životný štýl, hýbať sa a starať sa o seba.“

Napríklad cukrovku diagnostikujeme zvýšenou hodnotou cukru v krvi. Pacienta potom odosielame k diabetológovi, ktorý začne s liečbou a odporúčaniami. Pokiaľ je cukrovka dobre kontrolovaná, je dlhodobo bez ďalších komplikácií.

Ak však pacient na preventívnu prehliadku nechodí, môže zvýšená hladina cukru viesť k poškodeniu obličiek, očí, či tvorbe plátov, ktoré môžu viesť až k srdcovému alebo mozgovému infarktu.

Ako často je potrebné chodiť na preventívnu prehliadku?

Zdravotná poisťovňa uhrádza u dospelých osôb svojim poistencom jednu preventívnu prehliadku za dva roky. Počas nej urobí všeobecný lekár odobratie anamnézy, základných laboratórnych parametrov, zhodnotí, vykoná test na okultné krvácanie, zhodnotí ABI Index.

Na všetky tieto vyšetrenia však musí mať potrebné vybavenie. Na základe zhodnotenia všetkých výsledkov môže potom poslať pacienta na ďalšie vyšetrenie k špecialistovi a rozšíriť tak rozsah vyšetrenia. Chcel by som ešte zdôrazniť, že za preventívnu prehliadku pacient neplatí a v záujme svojho vlastného zdravia by ju naozaj nemal podceňovať, ignorovať či vynechávať.

Vybavenie, ktoré majú dnes k dispozícii všeobecní lekári. / Zdroj: Poliklinika ČK PLUS

Čo ak by chcel pacient vymeniť všeobecného lekára, kedy je to možné?

Pacient má slobodnú voľbu lekára, čiže obvodného lekára si taktiež vyberá sám. Ak sa chce prihlásiť k novému všeobecnému lekárovi stačí, ak ho navštívi, podpíše dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti a od prvého dňa nasledujúceho mesiaca je už zaradený u nového lekára. V našej ambulancii vykonávame u každého nového pacienta vstupnú prehliadku takmer v rozsahu preventívnej prehliadky.

Čo môže urobiť pacient, ktorý nie je mobilný a potrebuje lekárske vyšetrenie?

U starších alebo imobilných pacientov vie všeobecný lekár vykonať vyšetrenie formou takzvanej návštevnej služby priamo u pacienta. Zhodnotí jeho zdravotný stav, vykoná potrebné vyšetrenia a ak je jeho zdravotný stav vážny, tak požiada sanitku o transport pacienta do nemocnice.

Ľudia vo všeobecnosti nie sú spokojní so zdravotníctvom – nevyhovujúce priestory, nepríjemný personál, dlhé čakanie. Ako vidíte vy budúcnosť Slovenského zdravotníctva?

Myslím si, že všetko je o prístupe. Ak lekár a sestra komunikujú s pacientom na profesionálnej úrovni a vybudujú si s pacientom vzťah, potom aj pacient vníma návštevu u lekára inak. My sa snažíme pacientov prijať čo najrýchlejšie a ponúknuť im maximum čo je v našej ambulancii možné.

Zdroj: Poliklinika ČK PLUS

Rýchle správy

Najčítanejšie