Správy Samospráva

Boris Hanuščak je šiestykrát primátorom Bardejova

Chce dokázať, že človek v seniorskom veku dokáže úspešne kormidlovať mesto

Ilustračný obrázok k článku Boris Hanuščak je šiestykrát primátorom Bardejova
Zdroj: Bardejovský Reportér

Keď sa v roku 1998 MUDr. Boris Hanuščak rozhodol kandidovať na funkciu primátora Bardejova, ani vo sne ho nenapadlo, že túto funkciu bude vykonávať dlhých dvadsať rokov. Hovorí, že dopredu ho ženie napĺňanie jeho študentského kréda pomáhať ľuďom, lebo o tom je povolanie lekára a rovnako aj funkcia primátora. Jeho poslanie slúžiť občanom však pokračuje ďalej. Bardejovčania mu totiž v novembrových voľbách opäť dali dôveru. V uplynulých dňoch začal Boris Hanuščak napĺňať svoje šieste volebné obdobie. Takto dlho slúžiacich primátorov na Slovensku asi veľa nieto. Borisa Hanuščaka sme sa opýtali, čo rozhodlo, že kandidoval po šiesty krát:

Úprimne poviem, že moje rozhodovanie nebolo jednoduché, lebo keby som bol katastrofálne prehral, bral by som to ako vysvedčenie svojej 20-ročnej práce. Nechcel som odchádzať zatrpknutý. Ešte v januári som si myslel, že pôjdem do dôchodku a vrátim rodine čas, o ktorý som ju ochudobnil. Mám dvoch krásnych vnukov a chcem si ich užívať. Ako však plynul čas, moje predsavzatie nekandidovať sa začalo meniť. Moja rodina bola síce kategoricky proti, ale moje okolie ma kategoricky presviedčalo, že treba pokračovať, treba dokončiť rozbehnuté veci. Stretával som sa s ľuďmi a cítil som, že mám podporu. Rozhodlo i to, že som nemal pocit, že moji protikandidáti dokážu mesto riadiť.

Získať skoro 5-tisíc hlasov, bolo prekvapivé…

Ani v najlepších časoch som nemal toľko voličských hlasov. Cením si, že ma Bardejovčania opäť zvolili. Znamená to, že moje smerovanie mesta je správne. Čo sa týka rozvoja, aktivity ktoré sa v uplynulom volebnom období urobili nemajú v dlhodobej histórii mesta obdobu. Teraz je mojou úlohou ukázať, že aj človek v seniorskom veku dokáže úspešne kormidlovať mesto. Som však ďaleko od toho, aby som si myslel, že všetko je ideálne. Mnohé veci budem robiť ináč. Začnem zmenou organizačnej štruktúry. Mestský úrad chcem priblížiť obyvateľom, viac ho otvoriť. Vzniknú nové odbory, zmeníme náplň činnosti, aby na úrade bolo viacej zodpovedných ľudí.

Udejú sa do konca roka ešte zmeny?

Začiatkom decembra sme zložili sľub. Čiže poslanci sú právoplatní a ja právoplatný primátor. Do Vianoc by som chcel konštituovať orgány mesta, aj komisie, dozorné a školské rady. Moja kompetencia je vymenovať dvoch viceprimátorov. Čakám na návrhy poslaneckých klubov. Osobne si myslím, že keď niektorí v poslaneckých laviciach budú predvádzať to, čo v predvolebnej kampani, tak spolupráca bude zložitá. Verím však, že im rovnako ako mne, ide o mesto. Ponúkam spoluprácu. Som za rozvíjanie mesta a nie rozbíjanie. Máme rozbehnuté projekty a sú pripravené aj nové. Na jar sa do nich pustíme, aby Bardejov bol nielen najkrajší mestom na Slovensku, ale aby mohol konkurovať aj v rámci strednej Európy. Nebudeme sa ohraničovať rokom 2022, keď moje pôsobenie na primátorskom poste definitívne skončí, ale budeme projekty pripravovať tak, aby sa v nich dalo plynulo pokračovať. Tak, aby môj nástupca neprišiel do prázdnej kasy.

Týka sa to aj zamestnanosti?

Čo určite chcem posunúť na vyšší stupeň je zamestnanosť. Zoberme si priemyselný park. Koľko cirkusu bolo okolo neho. Už teraz tam máme 500 zamestnancov. Podpisujem ďalšie zmluvy. Takže je jasné, že peniaze vracať nebudeme. Tiež Kamax ide do ďalšej etapy. Rozširujú výrobu a potrebujú kvalifikovanú pracovnú silu, ktorú veľmi slušne platia. Som presvedčený o tom, že táto firma bude v budúcnosti nosnou pre zamestnanosť v meste i v regióne. Strojárne tiež prechádzajú obrodou. Zmenili majiteľa a idú hore tak technikou, ako aj platmi. V Tarnove sa zase stavajú nové haly pre strojársku výrobu. Zamestnanosť sa začína významným spôsobom hýbať. Aj výroba je sofistikovanejšia, už to nie sú kábliky. Až sa bojím, aby sme do Bardejova nemuseli voziť pracovníkov zo zahraničia.

Zdroj: Bardejovský Reportér

Čo považujete za úspech Vášho primátorovania ?

Najviac si cením, že Bardejov získal autoritu a ekonomickú stabilitu. Že sme zásadným spôsobom pokročili pri rekonštrukcii a obnove pamiatok. Je to náš hold predchádzajúcim generáciám. Darí sa nám to vďaka možnostiam, ktoré táto doba priniesla i vďaka eurofondom. Za úspech považujem aj to, že rovnomerne rozvíjame všetky časti mesta. Postavili sme zimný štadión, zrekonštruovali futbalový. Tiež sa môžeme pochváliť rekonštrukciou krytej plavárne. Roky sme jej nevenovali pozornosť, až sme zistili že nemôže fungovať. Tak sme mali dve možnosti, buď sa zahrať na potemkinovskú dedinu, alebo si povedať stop. Naše mesto je kráľovské, plaváreň potrebujeme. Keď v jej okolí dorobíme športoviská a parkoviská, tak to bude pekná časť mesta. Púšťame sa aj do dostavby plavárne na sídlisku Vinbarg. Vznikla však polemika, či mesto uživí dve plavárne. Môj názor je, že buďme optimisti. Poďme do toho, ak chceme skvalitňovať život na tomto sídlisku. Tiež sme vo väčšine našich školských zariadení vytvorili kvalitnú materiálno-technickú základňu. Resty máme na I. základnej škole, IV. základnej škole a na Vinbargu, kde školu treba rekonštruovať. Som rád, že na tomto sídlisku sme odovzdali do užívania aspoň zrekonštruovanú telocvičňu. Moja predstava je taká, že vyčkáme rok- dva, lebo by sme boli nerozumní keby sme predbehli nejaké granty. Ak granty nebudú pustíme sa do toho na vlastné triko. Veď mesto nie je zaúverované. Dať do poriadku školy určite zvládneme do konca volebného obdobia.

A čo povestný múr okolo rieky Topľa, bude pokračovať?

Napriek mnohým kontroverzným názorom som rád, že mesto začalo robiť serióznu protipovodňovú ochranu. Tí, ktorí to nezažili si nevedia predstaviť, aké to je keď udrie voda. Veď boli ohrozené životy. Ľudí zo seniorcentra, kde bolo 40 centimetrov vody, sme na rukách prenášali do autobusov. Vtedy som si uvedomil, čo to je živelná pohroma a rozhodol som sa, že sa budem správať zodpovedne. Protipovodňovú ochranu okolo Tople robí Slovenský vodohospodársky podnik. Vďaka tomu, že dokončil prvú etapu, môžeme my robiť exteriér. V druhej etape už nebudú všade múry, lebo je tam dostatok priestoru, aby sa naviezli valy hliny. Aby na nich hore boli cyklotrasy, aby tam boli parky a lavičky. V prvej etape sa nedalo, lebo by sme boli zakryli ľudí čo tam bývajú. Som presvedčený, že po dokončení to bude špičková oddychová zóna mesta. Budú tam nové športoviská, nové detské ihrisko, nové dopravné ihrisko, chodníky, cyklotrasy, lavičky. Chceme využiť aj mestský les pri štadióne, aby sme tam urobili ďalšie turistické atrakcie. Možno rozhľadňu s reštauráciou.

Kto robí, robí aj chyby. Čo benzínka na Ťačevskej ulici…

Nepovažujem to za svoju chybu. Žiaľ obyvatelia sa zobudili po 13-tich rokoch od schválenia územného plánu mesta. Poslanci tejto časti mesta zámer postaviť benzínovú čerpaciu stanicu schválili, ba dokonca sa na jej blízkosť tešili. Keby ma bol ktokoľvek v tejto veci navštívil, alebo hoci len oslovil na ulici a povedal „nechceme benzínku“ , tak by som bol konal. Samozrejme, obyvatelia sa mali ozvať do času kým sa dalo niečo robiť, teda do vydania územného rozhodnutia. O probléme som sa dozvedel až keď tam prišli bagre a vtedy už sa nič robiť nedalo, lebo by mesto prišlo aj o gate… S majiteľom som sa neraz kontaktoval, ponúkol som mu iný priestor, aj ulicu Krátky rad, kde je plánovaná benzínka. Návrh rezolútne odmietol. To, že čerpacia stanica doteraz nefunguje, je ďalší problém. Súvisí s nedokonalosťou práce môjho úradu a tiež odvolacieho krajského stavebného úradu. V každom rozhodnutí doteraz sa našla nejaká chyba a zakaždým sa to vrátilo na nové konanie. Aj majiteľ urobil chyby. Predpokladám však, že v krátkej dobe sa to celé uzavrie.

A takzvaný zelený dom na Rhodyho ulici, bude sa búrať?

Veľmi chcem, aby sme ho spratali. Mesto to podľa predbežných prepočtov bude stáť cca 500-tisíc euro. Aj keby znalecký posudok bol na 300-tisíc euro, nič s tým nenarobíme, ak majiteľ bude požadovať 500-tisíc euro. Ťažko však zdôvodníme ľuďom, že z ich daní zoberiem takú veľkú sumu peňazí na búranie. Keď treba opravovať chodníky, cesty, keď chcú ihriská. Povedali sme si, že budeme hľadať iné zdroje, aby sme 200–300-tisíc euro pozháňali z nadácií. Ostatné by sme zvládli na splátkový kalendár. Po odstránení zeleného domu a zrekonštruovaní psychiatrie, sa celá táto časť mesta odokryje až gréckokatolícku faru. V Bardejove vznikne niečo unikátne, ucelený historický priestor, taký čo tu sto rokov nebol. Možno až z Hollywoodu tu budú chodiť natáčať historické filmy.

A napokon, ešte otázka, aké budú Vianoce u Hanuščakovcov ?

Radi by sme s manželkou prežili Vianoce v pokoji. Tešíme sa na príchod dcéry, zaťa, vnukov a syna. Všetci zasadneme spoločne k štedrovečernému stolu. Dodržujeme tradície. Moja manželka navarí sedem, alebo aj osem chodov. Všetko budeme musieť ochutnať, aj keď si dáme len jeden piroh, alebo lyžicu kapustovej polievky. Vianoce majú veľa prívlastkov, hovorí sa im aj čarovné, či rozprávkové a ja presne také Vianoce želám všetkým.

Rozprávala sa: Marianna Petejová Meššová Foto: autorka

Rýchle správy

Najčítanejšie