Jana Gąsiorowska Od Vás Rôzne

Ako sa povie blcha po poľsky

Viete, ako sa povie blcha po poľsky? Turysta kožuchowy! A viete, ako sa povie poľsky ježko? Kaktus pochodowy! Takéto a podobné vtipy kolujú medzi nami Slovákmi od nepamäti.

Ilustračný obrázok k článku Ako sa povie blcha po poľsky
Zdroj: pixabay.com

Jazyku našich susedov celkom dobre rozumieme a pripadá nám neuveriteľne smiešny. Ale ani Poliaci nám neostávajú nič dlžní. Viete ako sa povie po slovensky veverička? Drevny kocur! A viete ako je po slovensky Terminátor? Elektronicky mordulec!

Tieto slová sú samozrejme vymyslené, ale existuje aj množstvo vtipných situácií, ktoré píše sám život. Poznám príbeh jedného Slováka, ktorý prišiel pracovať do poľskej firmy. Prvý deň mal stretnutie so sekretárkou, ktorá mu oznámila, že „szuka szefa“. Pohoršený našinec volal svojej žene, že v takejto katolíckej krajine „to robí“ sekretárka so šéfom a ešte o tom všetkým hovorí.

Ďalšia vtipná historka sa odohrala na poľsko-slovenskej konferencii, na ktorej vystúpil mladý Poliak a všetkým oznámil, že „Szuka partnerow na zachodzie.“ Na čo slovenská časť hľadiska reagovala búrlivým smiechom a potleskom. V preklade to však znamená len to, že hľadá partnerov na západe.

Môj známy zase veľmi rád rozpráva o tom, že sa rád kochá vo svojich deťoch, po čom si ho Poliaci začínajú skúmavo premeriavať a zisťujú, či má skutočne pedofilné sklony, alebo sa jedná len o ďalšie poľsko-slovenské jazykové nedorozumenie. V poľštine to totiž znamená, že sa rád miluje so svojimi deťmi.

Pozor aj pri nákupoch, ak si v Poľsku chcete kúpiť momentálne veľmi modernú čipku, zvoľte radšej poľský výraz „koronka“. Čipka je totiž v poľštine označením ženského pohlavného orgánu a používanie tohto slova nie je ani trošku slušné. Teraz už isto chápete, prečo sú pre Poliakov tak atraktívne naše obchody s tradičnou slovenskou čipkou. Na fotografii s takýmto názvom sa pobaví nejeden Poliak a nie je za tým láska k ľudovému umeniu.

Zábavné sú aj ďalšie slová. Odbyt to je análny otvor a porucha je ďalším slovom so skupiny neslušných slov sexuálneho charakteru. Nápad to je napadnutie a pokuta to je rozhrešenie. A ak uvidíte na poľských cestách Pomoc drogowa neľakajte sa, nemá to nič spoločné s drogami. Je to len cestná služba.

Zdroj: Bardejovský Reportér

Rýchle správy

Najčítanejšie