V krajinách EÚ má vzniknúť sieť verejných hotspotov: Parlament vyčlenil milióny eur

Európsky parlament schválil niekoľko miliónovú finančnú podporu na vytvorenie siete bezplatných hotspotov. Tie by mali pribudnúť na verejných miestach.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku V krajinách EÚ má vzniknúť sieť verejných hotspotov: Parlament vyčlenil milióny eur
Zdroj: pixabay.com

Európsky parlament schválil návrh členských štátov na finančnú podporu vo výške zhruba 120 miliónov eur pre vytvorenie siete 8000 internetových hotspotov na verejných miestach, napríklad v nemocniciach alebo knižniciach.

Pokrytie nákladov

Obce a verejné inštitúcie sa môžu cez internetový portál priamo uchádzať o dobropisy, s ktorými môžu pokryť svoje počiatočné náklady až do výšky 100 %. Inštitúcia, ktorej žiadosť bude schválená, musí prevádzkovať takýto hotspot minimálne tri roky a niesť všetky prevádzkové náklady. Komisárka pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Marija Gabrielová dúfa, že prvých tisíc dobropisov pridelia ešte v tomto roku.

Jednotné heslo

Finančná podpora umožní používateľom v celej Európe pripojiť sa k internetu pomocou jednotného hesla. Ich osobné dáta sa pritom nesmú využívať na komerčné účely. Cieľom iniciatívy je vytvoriť sieť verejných hotspotov v celej EÚ a na podporu chce Brusel spustiť informačné kampane.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame