Radničné námestie ožilo históriou

Hry rytiera Rolanda prerušilo krupobitie.

Lucia Koscelníková
Ilustračný obrázok k článku Radničné námestie ožilo históriou
Zdroj: Bardejovský Reportér

BARDEJOV. V piatok 16. júna sa na Radničnom námestí konal 26. ročník Hier rytiera Rolanda. Historická časť mesta ožila dobovými kostýmami, stanovými tábormi a stredovekou hudbou. Pestrý program so zvykoslovím trval celý deň, ale prilákal málo navštevníkov.

Symbol čestného a neúplatného bojovníka

Jedným zo symbolov historického Bardejova je socha rytiera Rolanda na starobylej mestskej radnici. Obyvateľom Bardejova i jeho návštevníkom pripomína históriu a práva tohto slobodného kráľovského mesta. Legendárny rytier Roland sa dostal do Bardejova s nemeckými osadníkmi, ktorý zo svojej vlasti prinášali aj právny systém. Roland bol jedným z jeho symbolov a to čestného a neúplatného bojovníka a ochrancu práv chudobných a slabých.

Program plný histórie

V dopoludňajších hodinách námestie patrilo malým návštevníkom. K dispozícii mali nafukovací hrad, maľovanie, strašidelnú pivnicu v Poľsko-slovenskom dome, ale aj rôzne náučné prednášky. Centrum mesta sa zaplnil rytiermi, šermiarmi, remeselnými stánkami a dobovou hudbou. Návštevníci si mohli prezrieť ako šlachtici stolovali a z dobovej kuchyne si mohli vychutnať čerstvé tradičné placky. Skupina historického šermu Bojník z Bojníc nám priniesla na ukážku zbrane, palivo, rytierske zbroje a prostredníctvom nich ste si mohli vyskúšať aj lukostreľbu.

Choma: Nová stratégia

Toho roku sme prvýkrát zvolili stratégiu a to takú, že sme začali už o deviatej ráno a doobeda tu boli žiaci materských a základných škôl. Túto časť podujatia sme zverili do rúk Jozefovi Barboríkovi z občianskeho združenia Mládež 21. storočia. Okrem rôznych hier a atrakcií tu bol pre deti pripravený aj náučný program. Žiaci si tak doplnili vedomosti o Bardejove a jeho pamiatkach. O tretej hodine poobede prebehlo prvé otvorenie so sprievodom. Prezentovali sa tak všetci účinkujúci, ktorí tu prišli z rôznych kútov Slovenska. Pred štyrmi rokmi sme začali spolupracovať s Kamilom Fojtíkom z historicko – umeleckej spoločnosti Bojník z Bojníc, ktorý nám pomohol pripraviť celý umelecký program tohto podujatia. A práve jeho zásluhou sa nám tu dnes predstavili šermiarske a divadelné skupiny z celého Slovenska.

Neprestávajúci dážď prerušil večerný program

Tesne pred slávnostným otváracím ceremoniálom sa strhol prudký dážď aj s krupobitím, čo malo za následok prerušenie programu. Ľudia sa rozutekali kade ľahšie a námestie ostalo prázdne. Aj napriek tomu na pódium vystúpili futbalistky Partizána Bardejov, ktoré si momentálne užívajú titul majsteriek Slovenska. Po dvojhodinovom prerušení na pódium vystúpili účinkujúci z divadelnej a šermiarskej spoločnosti Aramis z Košíc. Táto šermiarska skupina vystupuje po celom Slovensku a ich majstrom je samotný Peter Koza, zakladateľ historického šermu na Slovensku. V barokových kostýmoch nám predviedli dobové tance a neskôr aj scénku z tridsaťročnej vojny. Prišiel tu aj spolok historického šermu Sarus z Prešova, nasledoval koncert dobovej hudby Lotz Trio a celý program zaklincovala ohňová šou.

Zdroj: Bardejovský Reportér

Odporúčame