Kandidáti župných volieb na interaktívnej mape

Unikátna mapa kandidátov na županov a župných poslancov. Voličovi umožní jednoducho a rýchlo zistiť, kto v jeho okolí kandiduje, za akú politickú stranu alebo koalíciu.

Daniel Kerekes
Ilustračný obrázok k článku Kandidáti župných volieb na interaktívnej mape
Zdroj: politicalconsulting.sk

Mapa kandidátov pre novembrové krajské môže uľahčiť voličom ich rozhodovanie. Unikátnu mapu vytvoril Daniel Kerekes zo spoločnosti POLITICALCONSUL­TING.SK na základe bydliska, ktoré musí každý kandidát uviesť pri registrácii svojej kandidatúry.

„Ak chce volič zistiť, kto z jeho obce alebo blízkeho okolia kandiduje, musí dôkladne preštudovať celý hlasovací lístok. Ten je však typograficky neprehľadný a nedá sa v ňom orientovať. Mapa voličovi umožní jednoducho a rýchlo zistiť, kto v jeho okolí kandiduje, za akú politickú stranu alebo koalíciu,“ vysvetľuje prínos mapy volebný konzultant Daniel Kerekes.

https://danielkerekes1.carto.com/…50/embed_map

https://infogram.com/…92exxol77m16

V ôsmych samosprávnych krajoch je zaregistrovaných celkom 92 kandidátov na župana. Z toho len približne desať percent tvoria ženy. V Prešovskom a Trnavskom kraji sa o miesto župana uchádzajú len muži, naopak najvyšší počet kandidátok je v Trenčianskom kraji, tri zo siedmych.

Priemerný vek mužských kandidátov je 49 rokov, ženské kandidátky majú v priemere 46. Najvyšší počet zaregistrovaných kandidátov na župana je v Bratislavskom samosprávnom kraji (18), najmenej uchádzačov hlási Trnavsky kraj (6).

Do zastupiteľstiev VÚC je zaregistrovaných 2902 kandidátov. Ich celkový vekový priemer je 47 rokov. Najväčší záujem o poslanecké kreslo možno pozorovať v druhom najväčšom kraji Slovenska – v Prešovskom kraji, počet kandidátov sa tam vyšplhal na číslo 501 s priemerným vekom 46 rokov a 85% mužským zastúpením. Podobne ako pri kandidátoch na post župana, najnižší záujem o kreslá v zastupiteľstve je v Trnavskom kraji – iba 251 registrovaných kandidátov.

Zdroj: politicalconsulting.sk

Odporúčame