Hokejisti chcú vykorčuľovať na ľad aj s juniormi

Tréner Ján Vodila: „Chcú to robiť aj vo svojich vlastných teniskách.“

Juraj Ščerbík
Ilustračný obrázok k článku Hokejisti chcú vykorčuľovať na ľad aj s juniormi
Zdroj: archív

BARDEJOV. Hokejový klub Bardejov sa v lete pripravuje na druhú sezónu po odstúpení z 1. ligy. Skrachovaný HC 46 odišiel do zabudnutia a nadšenci zaregistrovali dva ďalšie životaschopné kluby. Muži zachraňovali hokej v meste v minulom ročníku v 2. lige. Pod vedením nového trénera Jána Vodilu absolvujú dve časti letnej prípravy. Skúsený kouč, 61-ročný rodák z Prešova, zohral v drese ČSR 15 zápasov. S Igorom Libom a Miroslavom Ihnačákom tvorili jednu z najproduktív­nejších formácii federálnej súťaže. VSŽ Košice aj ich pričinením získali pre metropolu východu dva tituly.

Potrebujú viac podpory

V meste sa už dosť dlho vedie spor o podpore športu. Určite niektorý klub dostáva viac, ďalšie menej. Sú aj také, ktoré živoria a fungujú na základe zotrvačnosti. Určite tu chýba transparentnosť, aby si občania vedeli zrozumiteľne prečítať, kde putujú peniaze z našej spoločnej kasy. Niekde má športovec i tréneri kompletný výstroj, nie menej početná skupina si nosí v taške svoje vlastné oblečenie. Skúsený hokejista a tréner Ján Vodila zažil rôzne podoby hokejového života. Možno aj preto v závere minulej sezóny sledoval zápasy mužstva, ktoré v amatérskych podmienkach, s vlastnou športovou obuvou, trenírkami a tričkami, opäť nestrácalo chuť ukázať, ako sa hrá hokej. „ Aj v druhej lige sa budeme snažiť o dobrý hokej a chceme to ukázaťaj divákom. Určite sa budeme snažiť o lepšiu úroveň ako v minulej sezóne. Naším cieľom je umiestnenie v prvej polovici tabuľky.“ Kondičná príprava je základom, rozdelená do dvoch častí preverí každého. „Vieme, že je to na amatérskej báze. Dosť chlapcov má záujem o takúto prípravu, čo ma povzbudilo. Každému to niečo dá do tela, z čoho bude potom čerpať na ľade. Trénujeme spolu s juniormi. Je to prvý predpoklad každého hráča, že v súťaži bude úspešný,“ opiera sa o vlastnú skúsenosť tréner Vodila.

Behy, činky, odrazy

Po mesačnej príprave na suchu dostanú chlapci krátku pauzu do aktívneho voľna. S touto časťou je Vodila spokojný. „Kondíciu sme viac ako mesiac naberali v telocvični, vonku, aj posilňovni. Chceli sme sa navzájom presvedčiť, že to je začiatok dobrého hokeja. Chlapci ho majú ho radi a chcú to robiť aj v svojich vlastných teniskách. Keď chcú iné vymoženosti, tak sa musia posunúť niekde inde. Tým, čo pravidelne chodili a snažili sa, každý pohyb určite niečo dá. Základ z minulej sezóny by mal byť dobrý. No nie všetci chodili pravidelne.“ „Určite sa budeme snažiť mužstvo vystužiť hlavne v obrannej činnosti. Zháňame a sú tu aj určité prísľuby, no je ešte skoro o tom všetkom hovoriť. Najbližšie sa stretneme 19. júla a budeme pokračovať v príprave na suchu. Uvidíme, kedy budeme mať k dispozícii aj ľad. Privítal by som, aby sme doma vykorčuľovali prvý augustový týždeň,“ vyslovil želanie bardejovský hokejový kormidelník.

Do súťaže aj s juniormi

V poslednom období na zimnom štadióne rezonovala myšlienka nielen o juniorskom družstve do súťaže, ale najmä o ľadovej ploche. Zdá sa, že juniori si už zahrajú, je to celkom reálne. No chceli by čo najskôr vykorčuľovať na ľad, čo potvrdil aj vedúci tréner HC 46 mládež Tomáš Ivan. „Juniori už patria do kategórie dospelých, tak budú pod HK, kde sú aj muži. My už máme hráčov, ktorí skončili vekovú kategóriu mládeže. Prestúpia z klubu do klubu, s tým nemáme problém. Keďže máme perfektné vzťahy, robíme všetko pre mladých hokejistov. Následne môže šikovný chlapec prejsť na hosťovanie do extraligovej súťaže tejto kategórie, či v domácej druhej lige. My sa budeme v športových triedach naďalej venovať chlapcom i dievčatám od prípravky až po dorast.“ V tomto období opravujú deravú strecha štadióna, ktorú dokonale preverili prívalové dažde. A hokejistov najviac zaujíma výroba ľadu. „Pre nás to vyzerá zle. Stále vykorčuľujeme na ľad týždeň pred súťažou, čo veľmi sťažuje prípravu. Bez korčuľovania sa to nedá, to je tak, akoby ste basketbalistom dali koše tesne pred súťažou. Veď už 6. septembra máme zápas, nevyhnutnosťou je vykorčuľovať už v prvej polovici augusta. Musíme vstúpiť do rokovania s mestom, aby aj hokej dostal primerané podmienky a podporu,“ dodáva Tomáš Ivan.

Zdroj: Bardejovský Reportér

Odporúčame