Čo sa za minulý týždeň udialo v Bardejove?

Poslanec Milan Pilip sa stretol s obyvateľmi mesta. V Bardejovských Kúpeľoch podpálili Masseratti. SaS v Bardejove plní sľuby. Vo Sveržove pomáha Talian.

Lucia Koscelníková
Ilustračný obrázok k článku Čo sa za minulý týždeň udialo v Bardejove?
Zdroj: Bardejovský Reportér

Stretnutie s poslancom

BARDEJOV. V pondelok 28. augusta sa v salóniku Hotela Artin uskutočnilo stretnutie obyvateľov mesta s poslancom mestského zastupiteľstva Milanom Pilipom. Na začiatku stretnutia mali občania možnosť individuálnej konzultácie s poslancom. Postupne sa prestriedalo okolo tridsať ľudí. Nasledovali spoločné diskusie a vzhľadom na veľký počet zúčastnených sa stretnutie presunulo zo salónika do reštaurácie.

Diskutovalo sa o mnohých témach ako je doprava, kultúra, odpadové hospodárstvo, verejný poriadok, osvetlenie ale aj kúpaliská. Zaoberali sa aj železnicou, cirkvou aj nešťastným múrom pri Topli. Aktívny prístup obyvateľov, ale aj mestských poslancov, je pre dobré fungovanie samosprávy veľmi dôležitý.

V Bardejove položili vence

BARDEJOV. V pondelok 28. augusta o 14.00 sa pri príležitosti 73. osláv Slovenského národného povstania na bardejovskom Námestí SNP pri Pamätníku vďaky uskutočnilo slávnostné kladenie vencov.

Vernisáž výstavy 50 odtieňov palety

BARDEJOV. V stredu 30. augusta sa v galérii Poľsko-slovenského domu uskutočnila vernisáž výstavy s názvom 50 odtieňov palety. Autorkou diel je bardejovská rodáčka Daniela Tůmová Reichnerová. Pracuje ako reštaurátorka v Šarišskom múzeu v Bardejove. Výstava je kolekciou diel od roku 1986 až po dnešok. Súčasťou diel bola aj jej klauzúrna práca, ktorou sa realizovala keď končila Strednú priemyselnú umeleckú školu v Košiciach.

Vyštudovala odbor reštaurátorstvo. Na tejto výstave je 49 obrazov. Niektoré sú obohatené rôznymi prvkami a vytvárajú 3D efekt. Výstava potrvá do konca septembra. Daniela Tůmová Reicherová reprezentovala Bardejov na rôznych medzinárodných výstavach, výtvarných plenéroch a súťažiach. Získala mnoho ocenení.

V Kúpeľoch podpálili Masseratti

BARDEJOVSKÉ KÚPELE/ BARDEJOV. V stredu 30. augusta neznámy páchateľ podpálil čierne Masseratti Granturismo, ktoré v tom čase parkovalo za Strediskom obchodu a služieb (SoS) v Bardejovských Kúpeľoch. Policajný hovorca Daniel Džobanik informoval, že páchateľ polial auto horľavinou a podpálil. Škodu zatiaľ vyčíslili na 100-tisíc eur.

Oheň poškodil aj koncové svetlá Volkswagenu Passat stojaceho pred Masseratti. Majiteľovi tohto auta vznikla škoda vo výške 500 eur. Policajti vyšetrujú úmyselný trestný čin a poškodzovanie cudzej veci. Jediným konateľom a spoločníkom eseročky, na ktorú je auto registrované je bardejovský podikateľ Rastislav Cimbaľák. Na mieste činu, pri pravom zadnom kolese sa našli obhorené chirurgické rukavice.

Ukážková hodina AMAKids Bardejov

BARDEJOV. Vo štvrtok 31. augusta sa v galérii Poľsko-slovenského domu konala ukážková hodina mentálnej arimetiky. Táto metóda sa zameriava na vzdelávanie a osobný rozvoj detí a mládeže. Uskutočňuje sa to za pomoci arimetických operácií na mechanickom počítadle (soroban).

Táto metodika vznikla pred 2000 rokmi a harmonicky rozvíja obe polovice mozgu. Je vhodná pre deti od štyroch do šestnástich rokov. Využíva sa v 52 štátoch sveta medzi ktoré patrí USA, Japonsko, Čína, Kanada, Veľká Británia a ďalšie.

SaS v Bardejove plní sľuby

BARDEJOV. Tak ako strana SaS pod taktovkou jej okresného predsedu avízovala, organizuje stretnutia a diskusie poslancov NR SR s občanmi nášho okresu priamo na pôde mesta. V poradí už tretie takéto stretnutie za posledné dva mesiace sa uskutočnilo práve počas bardejovského jarmoku. Pri tejto príležitosti sa poslankyňa NR SR Jana Kiššová stretla pri diskusii o ekonomickom vývoji v regióne so zástupcami miestnych firiem.

Svojími skúsenosťami najmä z oblasti čerpania eurofondov do diskusie prispeli aj predstavitelia samosprávy. Záver stretnutia bol venovaný téme blížiacich sa VÚC volieb a ich vplyvu na ďalšie smerovanie nášho kraja. Pri tejto príležitosti oznámili svoju kandidatúru na poslancov PSK za okres Bardejov aj Milan Vrabeľ a František Hvizda. Kandidáti neskôr priamo na Radničnom námesti spoločne predstavili program, s ktorým sa budú o hlasy voličov v novembrových voľbách uchádzať.

Opravujú Rákocziho vilu

BARDEJOVSKÉ KÚPELE/ BARDEJOV. Šarišské múzeum v Bardejove v týchto dňoch intenzívne rekonštruuje Rákocziho vilu v Bardejovských Kúpeľoch. Vila bola vo veľmi zlom technickom stave, od šesdesiatych rokov minulého storočia nebola opravovaná. Prešovský samosprávny kraj (PSK) použil na generálnu rekonštrukciu vily vlastné finančné prostriedky, 980-tisíc eur.

Po rekonštrukcii bude Rákocziho vila bezbariérová. Momentálne je v nej umiestnená Národopisná expozícia, ktorá súvisí so súsediacim skanzenom. Na prízemí bola umiestnená expozícia Bardejovských Kúpeľov a jej histórie. PSK má zámer v prízemí výrazne rozšíriť práve túto expozíciu.

Sveržovskej komunite pomáha Talian

SVERŽOV/BARDEJOV. Už osem rokov funguje v obci Sveržov komunitné centrum (KC). Zariadila ho organizácia Človek v ohrození. Rómske deti z miestej komunity tam majú možnosť zmysluplne tráviť voľný čas. Venujú sa rôznym aktivitám, remeselníckym workshopom a zoznamujú sa aj so zahraničnými dobrovoľníkmi.

V týchto dňoch tam pôsobí aj 21-ročný Paolo Tritto z talianského Bari. „Sveržov som si vybral preto, lebo mám rád malé obce a malé komunity. Myslím si, že komunikácia v malej komunite je dôvernejšia. Čo ma robí šťastným, je šťastie týchto detí. To, čo robia, ako trávia deň, prenášajú na mňa,“ povedal pre TASR Tritto.

Sveržov si vybral práve preto, že má rád malé obce a malé komunity. Garantka centra Jaroslava Krukárová sa snaží o spájanie minority s majoritou. Snaží sa vysvetliť rodičom týchto detí, že vzdelanie je dôležité. Organizácia Človek v ohrození prevádzkuje päť komunitných centier v Prešovskom a Bratislavskom kra­ji.

Zdroj: Bardejovský Reportér

Odporúčame