Čo sa za minulý týždeň udialo v Bardejove?

Bardejov v Pekingu. Úspech aktivistov proti ťažbe ropy a plynu. Most v dlhej lúke bude. Dve vernisáže a záver Kultúrneho leta Bélu Kélera.

Lucia Koscelníková
Ilustračný obrázok k článku Čo sa za minulý týždeň udialo v Bardejove?
Zdroj: Bardejovský Reportér

Bardejov v Pekingu

PEKING/BARDEJOV. Začiatkom minulého týždňa sa na slovenskom veľvyslanectve v Pekingu prezentovalo aj mesto Bardejov. Konalo sa to pri príležitosti výstavy s názvom Svetové dedičstvo UNESCO. V rámci tejto udalosti mesto Bardejov reprezentovalo aj vystúpenie Československého komorného dua, ktoré odohralo skladby bardejovského rodáka, hudobného skladateľa Bélu Kélera.

Českoslovenké komorné duo ste mali možnosť vypočuť si aj v rámci 8. Kultúrneho leta Bélu Kélera. Viac informácií o návšteve bardejovskej výpravy v Číne sa dozviete po jej návrate (v pondelok 11. septembra) v našom budúcom vydaní Bardejovského Reportéra č. 30.

Úspech aktivistov proti ťažbe ropy a plynu

SMILNO/BARDEJOV. Začiatkom minulého týždňa priniesli viaceré slovenské médiálne správy, že po prvýkrát v histórii bude štát posudzovať vplyv prieskumných vrtov na ropu a zemný plyn na životné prostredie. Rozhodol o tom Okresný úrad v Bardejove na základe tlaku občianskych aktivistov. Americká ťažiarska spoločnosť Alpine Oil and Gas túto povinnosť zo zákona nemala.

Po dvoch rokoch sporov s vlastníkmi, aktivistami aj ochranármi sa rozhodla dobrovoľne vstúpiť do zisťovacieho konania posudzovania vplyvu na životné prostredie (EIA) Spoločnosť prehrala súdny spor o použitie prístupových pozemkov. Súd zamietol aj jej žalobu na vlastníkov, ktorým sa pokúšala znemožniť im vstup na ich vlastné pozemky. „To, čo sme dosiahli, je veľký úspech, možno to bude jeden z mála zámerov, ktoré vďaka iniciatíve a dohľadu obyvateľov neprejde posúdením z čisto formálnych dôvodov. Vyplatilo sa nebyť ľahostajným,“ povedala Marianna Varjanová, líderka miestnych aktivistov.

Aktivisti úspešne bojujú proti vrtom ropy a zemného plynu pri obci Smilno. / Zdroj: Bardejovský Reportér

Most v Dlhej Lúke bude

BRATISLAVA/BAR­DEJOV. V stredu 6. septembra rozhodlo Ministerstvo financií Slovenskej republiky, že poskytne dotáciu na výstavbu mosta v mestkej časti Dlhá Lúka. Ide o sumu vo výške 300-tisíc eur. Most sa nachádza na vodnom toku rieky Kamenec. Poškodili ho viaceré povodne a po statickom posúdení sa zistilo, že je v havarijnom stave.

Je potrebné most zbúrať a postaviť nový. Celkový náklad na výstavbu je podľa objektovej skladby projektu viac ako 427 tisíc eur. Náklady na výstavbu samotného objektu mosta sú viac ako 345 tisíc eur. Mesto je pripravené pomôcť sumou sto tisíc eur.

Vernisáž výstavy obrazov

BARDEJOV. V stredu 6. septembra sa v galérii Hornošarišského osvetového strediska uskutočnila vernisáž výstavy s názvom Slovenské madony a iné krásky – lásky. Bardejovská maliarka Marta Augustinská sa pred dvoma rokmi inšpirovala slovenskou fotografkou Petrou Lajdovou.

Tá na svojich fotografiách prezentuje krásu slovenského folklóru. Konkrétne pokrývky hláv slobodných dievčat, mladúch a vydatých žien. Maliarka Marta Augustinská na základe povolenia od fotografky tieto madony autorsky stvárnila. Výstava potrvá do konca septembra.

Záver 8. Kultúrneho leta Bélu Kélera

BARDEJOV. V stredu 6. septembra sa v Evanjelickom kostole v Bardejove uskutočnil záverečný koncert 8. Kultúrneho leta Bélu Kélera. Vystúpil Metropolitný orchester Bratislava pod vedením dirigenta Pal Farkasa a sólistka Marianna Pillárová, rodáčka z Kľušova (okres Bardejov). Odzneli skladby samotného Bélu Kélera, ale aj Gejzu Dusíka.

Vernisáž výstavy fotografií

BARDEJOV. Vo štvrtok 7. septembra sa na Oddelení kultúry MsÚ konali dve vernisáže súčasne. Svoje fotografie prezentovali dvaja členovia bardejovského fotoklubu Bardaf. Gabriel Grund vystavuje svoje fotografie s názvom V pohybe. Výstava Jaroslava Guteka nesie názov Ani peklo, ani raj, niečo medzi tým… .Obe výstavy potrvajú do konca septembra.

Odporúčame