Bardejov je ťahákom turizmu horného Šariša

Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Šariš pokračuje v zatraktívňovaní regiónu.

Lucia Koscelníková
Ilustračný obrázok k článku Bardejov je ťahákom turizmu horného Šariša
Zdroj: Bardejovský Reportér

Cestový ruch v Bardejove

Ťahákom turizmu horného Šariša sú historické mesto Bardejov, ktoré je zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, a Bardejovské Kúpele. Na týchto dvoch lokalitách postavila propagačnú kampaň Oblastná organizácia cestového ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov, ktorá tu chce prilákať viac turistov. Jej aktivitou je hlavne podpora projektov zvyšujúcich atraktivitu regiónu. Jej riaditeľ Radomír Jančošek očakáva, že počet návševníkov sa tohto roku ešte zvýši. Okrem domácich turistov sa organizácia chce zamerať tiež na zahraničnú klientelu z Poľska, Čiech a Ukrajiny.

Jančošek uviedol, že ich organizácia je partnerom v projekte medzinárodnej cyklotrasy dlhej 230 kilometrov. Cyklotrasa spojí kúpeľné mestá na slovensko-poľskom pohraničí a to Muszynu, Starú Ľubovňu, Vyšné Ružbachy a Bardejov. Chystajú sa vydať turistickú mapu cyklotrás regiónu Šariš – Bardejov a pre turistov pripravujú aj nový web. V tomto roku prijali za svojho nového člena mesto Svidník. Tohtoročnou novinkou budú aj propagačné materiály o vojnových pamiatkách a cintorínoch v okolí Svidníka a na Dukle. Práve o túto časť regiónu majú veľký záujem hlavne turisti z Čiech.

Zdroj: Bardejovský Reportér

Cyklotrasy a relaxačné zóny

OOCR vytvorila v okolí Bardejova a Bardejovských Kúpeľov liečivé singletracky – v prvej etape Čerešňu, v druhej Napoleon. Vytvárajú trojkilometrový kompaktný cyklookruh. K nim onedlho pribudne menej náročná cyklotrasa vhodná aj pre deti. Peším turistom sú určené Kyslíková cesta Mihaľov – Bardejov a Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch. Cyklisti, bežci aj peší turisti tak majú k dispozícii sedem kilometrov navzájom prepojených oddychových trás, ktoré sú dostatočne označené a udržiavané. Na turisticko-relaxačných chodníkoch návštevníci nájdu prvky na cvičenie, altánky a ohniská. Ich obnovu financovala Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska v spolupráci s OOCR „ŠARIŠ“ – Bardejov a prispelo aj ministerstvo dopravy. Relaxačnú zónu v Bardejovských kúpeľoch rozšíria v druhej etape aj o cvičiace prvky pre staršie deti.

„Spolu máme zhruba tri kilometre dlhý úsek cyklotrás nazývaných singletracky, ktoré sa nachádzajú v lesoparku Bardejovských Kúpeľov. V najbližšej etape chystáme Family singletrack, ktorý je určený aj pre najmenších návštevníkov – pre rodiny s deťmi. Vytvoríme taký uzol päť až šesť kilometrov. Týmto by sme sa chceli aj viacej spropagovať a po ukončení tohto Family singletracku plánujeme vydať cyklomapu,“ povedal pre TASR Jančošek.

Zdroj: Bardejovský Reportér

Propagácia a reklama

Organizácia už v minulom roku vyvíjala mnoho propagačných aktivít na zvýšenie atraktívnosti tohto regiónu. Pre českých, poľských i domácich touroperátorov a pracovníkov v cestovnom ruchu zorganizovala vlani infocestu. Pre Slovensko a Česko robila celoročnú PR kampaň hlavne na internete a v Poľsku zorganizovala menšiu billboardovú kampaň. “Slovensko všeobecne a rovnako i región Šariš patria k najbezpečnejším turistickým destináciám,” konštatoval R. Janočošek.

Upozornil aj na to, že po zrušení víz pre Ukrajincov sa otvorí možnosť opätovného rastu tamojšej klientely, ktorej perspektívny trend prerušili vojnové udalosti na východe Ukrajiny a pokles tamojšej meny. V budúcnosti by sa mohli zvýšiť aj počty Bielorusov, Rusov, Izraelcov a Maďarov. Najväčšiu perspektívu však majú Poliaci a Česi. Poľsko s jeho 38 miliónmi obyvateľov predstavuje najvýznamnejší zahraničný trh, z ktorého by severovýchod Slovenska mohol čerpať dlhodobo. Pri dostatku financií na dobrú propagáciu a zlepšenie stavu ciest by sa mohli počty návštevníkov z Poľska znásobiť. V súčasnosti stále prevažuje návštevná turistika, keď si Poliaci robia do okolia Bardejova jednodenné výlety. Ubytovaní sú však na poľskej strane, čím zariadenia cestovného ruchu na Slovensku prichádzajú o tržby. Českí turisti doteraz objavovali severovýchod Slovenska skôr individuálne, skupinovo ich lákajú hlavne Bardejovské Kúpele.

Zdroj: Bardejovský Reportér

Bronzová socha kata

Radničné námestie Bardejova zdobí bronzová socha kata v životnej veľkosti, ktorá sa stala najfotografovaným objektom. V centre Bardejovských Kúpeľov, pred strediskom obchodu a služieb, pribudla nová oddychová a športová zóna určená pre najmenších turistov a rodiny s deťmi. Mimoriadne obľúbené sú wellness zariadenia v Bardejovských Kúpeľoch, alebo si návštevníci môžu pozrieť skvosty gotiky a renesancie v centre Bardejova. Poteší ich aj pestrá regionálna kuchyňa a ďalšie atrakcie. Najreprezenta­tívnejšou akciou mesta je tradičný Bardejovský jarmok a mesto vtedy ožije ruchom obchodníkov, remeselníkov a návštevníkov. Toho roku to bude 666. ročník historického a 46. ročníka novodobého Bardejovského jarmoku.

Zdroj: Bardejovský Reportér

Odporúčame