Katalánske radosti bez starostí

Anička: Barcelona ponúka veľa, nedivím sa, že sa to fanatikom nepáči

Anna Humbert
Ilustračný obrázok k článku Katalánske radosti bez starostí
Zdroj: Anna Humbert

Barcelona sa za posledné týždne stala slávne neslávnou novým útokom na našu slobodu a pohodu. Bradatým everoafrickým mladíkom s francúzskym pasom sa tam, kde sa dobre žije, asi nepozdáva atmosféra. Barcelona ponúka veľa, nedivím sa, že sa to fanatikom nepáči, mala som však šťastie byť tam týždeň predtým, než sa z nej stala obávaná destinácia a ukrojila mi veľkú porciu radosti.

Raňajky v pekárni

Katalánske veľkomesto vás privíta prívetivým podnebím i prostredím. Hlavne ak sa na jeho návštevu tešíte dlhé dni a na letisku prekvasíte hodiny, je príchod do teplúčka aj o jednej v noci vykúpením i zaslúženou odmenou. Barcelonské ráno treba začať autenticky. Kde sa to dá lepšie, než v domácej pekárni. Naservírujú vám tu chrumkavé ,,bocadillos" sendviče s jedinečnou ,,serrano" šunkou, koláče z krehkého lístkového cesta s vanilkovým krémom, ktorý predbehne aj francúzsky créme patissiere. K tomu jednu či dve silne lahodné kávy a ste pripravený na kilometre zážitkov.

Španielska dedina

Potulky ulicami vás prevedú okolo nespočetného množstva pestrých kostolov, hradných múrov a spletenica tenkých uličiek vám dovolí stratiť sa dokonalým spôsobom, veď ani GPS-ko tam medzi vysokými budovami už nefunguje. Zostanete teda odkázaní na vlastnú zvedavosť a orientáciu. Práve vtedy, keď začnete vchádzať do náhodne otvorených nádvorí a nehľadať zbytočne cestu ku Sagrada Família, vám Barcelona otvorí náruč a ukáže príjemné a zaujímavé zákutia.

Mesto je to veľké, najďalej od centra je vraj známy Camp Nou štadión FC Barcelona, sladkých tridsať minút metrom ma prinútilo pousmiať sa porovnávajúc vzdialenosti, napríklad s takou parížskou realitou. Štadión je to krásny, aj poloprázdny vibruje vášňou k futbalu a ak spadáte do kategórie ľudí obľubujúcich tento majstrovský šport, majstrovské výkony na trávniku treba aspoň vidieť. Netreba byť fanúšikom alebo vedieť čo je offside, stačí mať obľubu v nadchýnaní.

„Barcelona ponúka veľa, nedivím sa, že sa to fanatikom nepáči.“

Gurmánsky raj

K barcelonskej identite neodlučiteľne patrí katalánska gastronómia. Gurmáni si pri prechádzkach mestom rozhodne prídu na svoje. Od všemožných „tapas“ (tanierov), ktorých sa človek nevie dojesť a doskúšať, po čerstvé morské plody len pred chvíľou vytiahnuté z mora v prístave.

Aj najmenšia a najzašitejšia malinká reštaurácia vás môže prekvapiť. Španieli majú v nesmiernej obľube ruský, teda náš tradičný zemiakový šalát s poctivou i prekvapivou majonézou, vzhľadom na priemernú teplotu vzduchu a každá rodina sa pýši vlastným receptom.

Nie je káva ako Cava

Pripravia vám krehké krokety s mäskom i opekané zemiačky alebo „patatas bravas“, zgustnete si na všemožných klobáskach, slaninke a rozhodne sa, že sa netreba báť všemožných kreviet, chobotníc, kalamárov a smažených rybiek. Na doplnenie gurmánskeho zážitku sa tu pije skvelá, iskrivá Cava – šumivé lahodné víno na prebudenie zmyslov.

V Barcelone sa človek nachodí a naobjavuje, stačí spomenúť krásne spletité Staré mesto, Parc Güell na kopci s prekrásnym výhľadom na mesto, či Barcelonetu s čarovným horizontom nikde nekončiaceho Stredozemného mora. Rozhodne treba zbaliť kufor a vydať sa na cestu. Leto je v Španielsku príjemné aj v neskorom septembri, či neskôr, kedy už nami bude lomcovať príchod farebnej jesene.

Zdroj: Bardejovský Reportér

Odporúčame